Infostart.hu
eur:
354.34
usd:
311.97
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál

A FIFA megalapította a Puskás Ferenc-díjat

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség megalapította a Puskás Ferenc-díjat, amelyet minden évben a legszebb gólt szerző játékos kap - ezt Joseph Blatter, a szervezet elnöke kedden jelentette be Felcsúton.

Az erről szóló szerződést Blatter és az Aranycsapat legendás játékosának özvegye írta alá kedden a szintén Puskás Ferencről elnevezett felcsúti futballakadémián tartott nemzetközi sajtótájékoztatón.

A FIFA futballbizottsága, melynek Franz Beckenbauer az elnöke és korábbi világklasszis játékosok a tagjai, összeállít egy 10-es listát, amelyre a szurkolók szavazhatnak november utolsó két hetében a FIFA hivatalos honlapján.

Az idén december 21-én rendezendő gálára mind a tíz jelöltet meghívják, de csak a voksoláson győztes találatot hirdetik ki, a sorrendet nem. Az esztétikai élmény mellett a gól fontossága is szempont, így legalább élvonalbeli bajnoki találkozón kell születnie, hogy jelölt lehessen. Az elismerést női futballista is kiérdemelheti.

"Nagyon fontos, hogy megőrizzük az egykori kiváló játékosok emlékét, ez a kezdeményezés is ezt a célt szolgálja" - mondta a svájci sportdiplomata. "Hogy miért éppen Puskás? A futballtörténelemben van, aki több gólt szerzett nála, de a FIFA számára a személyiség is rendkívül fontos tényező, mert példaképeket szeretnénk a fiatalok elé állítani. Puskás pedig példa nélküli tehetsége mellett fantasztikus ember volt a pályán kívül is, azaz a díjjal nemcsak a góljait, hanem a személyiségét és a játékhoz való hozzáállását is elismerjük".

Blatter elárulta, hogy három éve keresték meg a FIFA-t az ötlettel, s ők boldogan mondtak igent a kezdeményezésre. Hozzátette, szerzői és névhasználati jogok miatt csak most sikerült valóra váltani a terveket, de a lényeg az, hogy megvalósultak.

Orbán Viktor, a Puskás Akadémia alapítója szerint a Bp. Honvéd és a Real Madrid emblematikus csatárának élete máig tanulsággal szolgálhat a magyarok számára, hogy közös akarattal és elszántsággal ez a kis ország is tud győzni, s ennek a díjnak az alapítása közös siker, mert egész Magyarország nyert vele.

"Öcsi bácsi halálakor megígértük, hogy ápolni fogjuk emlékét. Ez a díj pedig a lehető legjobb módja, hogy neve az idők végezetéig fennmaradjon" - jelentette ki Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke.

Az olimpiai bajnok Puskás Ferenc özvegye könnyeivel küzdve csak annyit tudott mondani: "köszönöm".

A hivatalos program zárásaként Blatter a jeles alkalomra készült egy-egy FIFA-zászlóval ajándékozta meg Orbán Viktort és Puskás özvegyét. Előbbi az akadémia zászlójával viszonozta, míg utóbbi a Puskás 1969-es búcsúmeccsére (Real Madrid-Rapid Wien) készült kulcstartóval.

A FIFA delegációja a nemzetközi sajtótájékoztató előtt körbejárta a Puskás Ferenc Akadémiát. Az eseményen jelen volt többek között az Aranycsapat két élő tagja, Grosics Gyula és Buzánszky Jenő, továbbá Szepesi György legendás rádióriporter, Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, az U20-as világbajnokságon bronzérmes magyar csapatból Présinger Ádám és Szabó János, valamint Egervári Sándor szövetségi edző és olyan volt válogatott futballisták és szakvezetők, mint Nyilasi Tibor, Mészöly Kálmán, illetve Gellei Imre és Mezey György.

Kiderült, hogy Jakab János vezetésével jövő hétfőn delegáció indul Spanyolországba a Puskás-hagyaték feldolgozására, a kezdeményezés nem titkolt célja, hogy megőrizze a jövő nemzedék számára Puskás Spanyolországban felhalmozott futballereklyéit, és azokat Magyarországra hozza.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×