eur:
389.65
usd:
359.18
bux:
67906.51
2024. június 2. vasárnap Anita, Kármen
Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár beszédet mond Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. A kép visszakerült eredeti helyére, a kastély lovardájába; az 1930-as évekig Gödöllőn volt, aztán mostoha körülmények közé került a Nemzeti Galéria raktárába.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Új látványossággal gazdagodott a Gödöllői Királyi Kastély - fotók

Visszakerült eredeti helyére, a Gödöllői Királyi Kastély lovardájába Lotz Károly Ménes című képe. A szerdai átadón Vincze Máté hangsúlyozta: a mostani ünnepség többről szól, mint egy festmény visszaadása és restaurálása, ünnepeljük egyben a kulturális tereink megújulását is.

A közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány az elmúlt 14 évben több mint 620 milliárd forintos beruházást hajtott végre a kulturális infrastruktúra területén.

"Mi magyarok azt gondoljuk magunkról, hogy mi vagyunk az az ország, az a nemzet, amely erején felül teljesít, ha kulturális értékek megőrzéséről van szó, európaiak vagyunk, bekapcsolódunk az európai kultúrába" - mutatott rá, hozzátéve, hogy mindennek a Gödöllői Királyi Kastély volt lovardája és maga a kastély is tökéletes leképezése.

Képek a restaurálásról:

Meszlényi Edit, a Magyar Nemzeti Galéria osztályvezetője elmondta, hogy Lotz Károly a Ménest 1880-ban festette állami megrendelésre, és eredetileg a kisbéri méntelep nagytermébe szánták. Az elkészült képet Lotz az Országos Képzőművészeti Társulat 1881. tavaszi tárlatán mutatta be a Műcsarnokban, ahol hatalmas sikert aratott. A kép végül a Gödöllői Királyi Kastély lovardájában találta meg otthonát - fűzte hozzá az osztályvezető.

Gödöllő, 2024. február 14.
Résztvevők Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. A kép visszakerült eredeti helyére, a kastély lovardájába; az 1930-as évekig Gödöllőn volt, aztán mostoha körülmények közé került a Nemzeti Galéria raktárába.
MTI/Koszticsák Szilárd
Résztvevők Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. MTI/Koszticsák Szilárd

A kép történetét bemutató tabló szerint a festmény az 1930-as években került a kastélyból a Budai Palotába. A II. világháború során megsérült, majd a Magyar Nemzeti Galéria raktárába került feltekert állapotban, vakkeret és díszkeret nélkül. 2018 elején sikerült beazonosítani a gödöllői lovarda belsejéről készült archív fénykép és a Lotz Károly születésének 100. évfordulójára 1933-ban készített emlékkiállítás katalógusában lévő fotó segítségével. A restaurálást - amelyre a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. miniszteri különkeretet kapott - a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria restaurátorcsapata végezte.

Címlapról ajánljuk
Mi fizetjük meg az árát: a Google ismét az internet átírására készül

Mi fizetjük meg az árát: a Google ismét az internet átírására készül

A technológiai óriáscég, úgy tűnik, mindent egy lapra tett fel: a mesterséges intelligenciára. Egy májusi fejlesztői konferencián egy sor új AI-alapú szolgáltatásból adott ízelítőt. Ágazati elemzők szerint az újítások közepette azonban egy dolog nem változik: továbbra is a felhasználók adatai „hajtják” majd Google-t. A tartalomgyártók viszont attól félnek: láthatatlanná válnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.03. hétfő, 18:00
Deutsch Tamás
a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője, a Fidesz-KDNP EP-listavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×