eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Csapást mért a koronavírus a budapesti múzeumokra

A nagy budapesti múzeumok működését is érzékenyen érinti a veszélyhelyzet idején kieső jegybevétel, de egyetlen munkatársuktól sem váltak meg.

Március 16. óta a múzeumok is zárva vannak Magyarországon. Az InfoRádió ezért megkereste a Magyar Nemzeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetőjét, azt tudakolva, hogy az intézmények működése veszélybe került-e.

A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria

idei évre tervezett nagy tavaszi kiállításait csak jövőre tudják bemutatni

a közönségnek – mondta az InfoRádiónak Baán László miniszteri biztos, az intézmények főigazgatója.

A Szépművészeti Múzeumban egy különleges egyiptomi kiállítás, egy fáraósír megtalálásának rekonstrukciója érintett, de sikerülni látszik megállapodni a partnerekkel, bár sok kölcsönadóval kell még egyeztetni, hogy jövő tavasszal mégis a magyar közönség elé tudja tárni azt a múzeum – tette hozzá. Hasonló tárgyalásokban állnak a londoni székhelyű Tate Britain múzeummal egy, a Nemzeti Galériába szánt tárlattal kapcsolatban.

A Magyar Nemzeti Múzeumban is számos népszerű kiállítást kellett elhalasztani – közölte Varga Benedek, az intézmény főigazgatója, aki szerint nyilvánvalóan csapás minden múzeum számára a mostani helyzet.

Az igazgatók tájékoztatása szerint a kieső jegybevétel érzékenyen érinti az intézmények működését, de mindannyian megerősítették, hogy

a veszélyhelyzet miatt egyetlen munkavállalótól sem válnak meg.

Baán László tájékoztatása szerint például még azoknak is, akiknek nem tudtak erre az időszakra munkát biztosítani, fizetnek egy minimális összeget, hogy ne váljanak teljesen kereset nélkülivé.

A Petőfi Irodalmi Múzeum az év végéig fizetőképes maradhat, ennek viszont

az az ára, hogy minden ingatlanfejlesztését le kellett állítani

– tudta meg az InfoRádió Demeter Szilárd főigazgatótól, aki elmondta azt is, hogy a bezárással nemcsak a látogatóikat veszítették el, hanem a terembérlőiket is.

„Ezért azt javasoltuk az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális államtitkárságának, ha lehetséges, akkor a járuléksorunkat konvertálhassuk át a kieső bevételek pótlására. Erre érdemi választ még nem kaptunk” – fogalmazott.

Demeter Szilárd hozzátette, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeumban senkit sem kellett kényszerszabadságra küldeni, mert minden munkatársuk tud otthonról dolgozni.

Az intézmények vezetői abban bíznak, hogy nyáron újra kinyithatnak a múzeumok Magyarországon. Demeter Szilárd például azt javasolta különböző döntéshozói fórumokon, hogy az ellenőrizhető kulturális tereket érdemes lenne megnyitni az első fázisban, így a múzeumokat is.

A főigazgatók szerint

eleinte valószínűleg csak maszkban lehet majd múzeumba menni, és a látogatószámot is korlátozni kell.

De a készpénzzel való fizetés eltörlésére is számítani lehet.

A múzeumok többsége jelenleg online tartalmakkal igyekszik kiszolgálni a közönségét. A múzeumigazgatók szerint ezek egyre népszerűbbek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×