Infostart.hu
eur:
355.3
usd:
307.73
bux:
134725.92
2026. június 9. kedd Félix
Vlagyimir Putyin orosz elnök év végi sajtóértekezletén a moszkvai Gosztyinnij Dvorban 2025. december 19-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Ukrán drónkeringővel indult az „orosz Davos” Szentpéterváron

Ismét Szentpétervár ad otthont az orosz Davosnak is nevezett nemzetközi gazdasági fórumnak, amelyen ezúttal is Vlagyimir Putyin tartja az egyik előadást. A konferenciát megelőző éjszaka ukrán dróntámadás érte a város környékén fekvő olajterminált.

Idén is több napig tart a szokásos Szentpétervári Gazdasági Fórum, ahol az orosz elnöknek egyebek mellett arról kell számot adnia, hogy az ukrajnai háború árnyékában miként indulhat ismét növekedésnek az orosz gazdaság.

Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója az InfoRádióban elmondta: a fórum az elmúlt években mindig tartogatott érdekes beszédeket és kijelentéseket,

  • ezen a fórumon még 2022-ben „szólt be” a kazah elnök Vlagyimir Putyinnak, elítélve az orosz agressziót Ukrajnában,
  • tavaly pedig ugyanitt egy orosz miniszter kijelentette, hogy országa gazdasága nem engedheti meg magának, hogy továbbra is évente ennyit kölcsön a háború kiadásaira.

„Sőt, a fórum után Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy valóban át kellene értékelni, hogy mennyit költenek a haderőre, és lehet, hogy ezeket a kiadásokat mérsékelni kellene. De aztán nem így lett. Emiatt mindenképpen érdekes lesz, hogy a fórumon résztvevő orosz döntéshozók, üzletemberek mit fognak mondani a háború ötödik évében, az orosz gazdaság ugyanis nem áll annyira jól, a strukturális problémák, amelyek kialakultak az elmúlt években, nem fognak megoldódni pusztán a magas energiaár miatt” – húzta alá.

Hozzátette: Oroszország sehogy sem tudja megengedni magának, hogy éveken keresztül költségvetésének az egyharmadát a háborúra költse.

Bendarzsevszkij Anton szerint azonban fontos, hogy ezt a fórumot a helyén kezeljék.

„Ez egy kirakatrendezvény is. Az orosz hatalom azt próbálja demonstrálni, hogy egyáltalán nincsenek izolációban, hogy rengeteg ország eljön majd a fórumra – több mint 100 országot várnak –, és hogy Vlagyimir Putyin mennyire népszerű és mennyire támogatják azt a politikát, amit ő megvalósít.”

A fórumra említése szerint „ultrajobbos amerikaiak” is érkeznek.

„Sokan, akik nyugatról jönnek, például

holokauszttagadók, antiszemiták, még olyanok is, akik különböző bűncselekményekben vettek részt, de hát Vlagyimir Putyin számára ők »a nyugat valakijei«, akikre lehet mutogatni,

és azt mondani, hogy »itt van valaki Németországból, az Egyesült Államokból, vagy Nagy-Britanniából«.”

A Szentpétervár-környéki régióra az ukrán hadsereg a nemzetközi fórumot megelőző éjszaka a drónok tucatjait lőtte ki, amelynek következtében kigyulladt egy olajterminál.

A cikk Várkonyi Gyula összeállítása alapján készült.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Két témát tárgyal az Országgyűlés a keddi napon, a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetését és az utcai politikai plakátok ügyét. Ennek kapcsán Magyar Péter napirend előtt szólt a parlamentben, hosszan fejtegetve a hivatal haszontalanságának összetevőit és a plakáterdő gyerekekre gyakorolt mérgező hatását.

Resperger István: messze a megoldás Iránban, Trump lépéskényszerben

A politikai és stratégiai célkitűzések tekintetében az Egyesült Államok kevés eredményt tud felmutatni, Iránban pedig már jó ideje áruhiány van, egyre több a probléma a gyógyszerellátással, vagyis a lakosság a mindennapi életben is megérzi a konfliktus negatív hatásait – mondta az InfoRádióban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központjának igazgatója. Úgy véli, a diplomácia terén kellene valamilyen megoldást találni, aminek feltétele, hogy mind a két fél engedjen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.09. csütörtök, 18:00
Grexa Liliana
ukrán nemzetiségi szószóló
Ami bűnben fogant…  – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Ami bűnben fogant… – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Miközben folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy milyen technikákkal és cégcsoportok közvetítésével sikerült eltüntetni az MNB-alapítványok vagyonát, lassan feledésbe merül, hogy ez a vagyon eleve súlyos jegybanki szereptévesztés folytán és könyvelési ügyeskedés révén keletkezett, így az alapítványok történetének szomorú végét szinte sorsszerűen határozta meg történetük kezdete. A Matolcsy György által irányított MNB-igazgatóság ugyanis a Fidesz által kreált Alaptörvénnyel is ellentétesen, az államháztartásról szóló törvényt kijátszva, és a maga által készített „Alapokmányra” hivatkozva, 2014-ben 245 milliárd forintot kreatív könyveléssel kiszervezett az államháztartásból. Ezt az összeget – az akkor és a ma is érvényes szabályok szerint – az államadósság csökkentésére kellett volna fordítani. Csak a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter (a jelenlegi jegybankelnök, Varga Mihály) tudomásával történhetett meg, hogy az összeget mégsem adósságcsökkentésre, hanem alapítványok létrehozására fordították. Írásomnak az is időszerűséget ad, hogy az Országgyűlés bizottságot hozott létre az MNB-alapítványok körüli visszaélések tisztázására. A bizottságnak az alapítványok eredetével is foglalkoznia kell ahhoz, hogy a tanulságok alapján javaslatot tehessen az érvényes MNB-törvény olyan felülvizsgálatára, amely elzárja a visszaélés lehetséges csatornáit. A szerintem legfontosabb módosítás elvonná az MNB igazgatóságától a jegybanki eredmény feletti rendelkezés jogát, s azt visszaszolgáltatná az állami tulajdonos képviselőjének, amely lehet a kormány (annak kijelölt tagja), vagy maga az Országgyűlés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×