Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Megkezdődött a Magyar Honvédség katonáinak kitelepülése a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítésére 2026. február 27-én, pénteken.
Nyitókép: Facebook/Honvédelmi Minisztérium

Szerb katonák védik a Magyarországra tartó orosz gázvezetéket

Rakétarendszerek és különleges egységek őrzik azt a szerb kompresszorállomást, amelynek leállása azonnal megbénítaná Magyarország orosz gázellátását. Március óta háborús szintű védelmet kapott a zabari létesítmény.

A szerb köztársasági elnök, Aleksandar Vucsics döntése és a vezérkari főnök parancsa alapján a Szerb Hadsereg megerősített védelmet biztosít a Velika Plana-i kompresszorállomásnál – írja az RTS alapján az Index.

A 2021-ben épített kompresszorállomás nélkülözhetetlen az orosz gáz Törökországból Magyarország felé történő szállításához. Az objektum fokozott védelem alatt áll március óta.

Szárazföldi és légvédelmi erők egyaránt biztosítják a létesítményt

A Szerb Hadsereg 72. különleges műveleti dandárjának állományából Predrag Ljutics őrnagy elmondta, hogy a csapatok célja az esetleges fenyegetések mielőbbi felismerése és azok korai fázisban történő elhárítása. A katonák szoros együttműködésben dolgoznak Szerbia többi biztonsági szervével.

A légtérből érkező fenyegetések ellen a 250. rakétadandár HQ–17 AE rakétarendszere nyújt védelmet. Az üteg parancsnoka kiemelte, hogy az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a légitámadó eszközök – köztük kereskedelmi drónok, pilóta nélküli repülők, harci helikopterek és különböző rakétatípusok – alkalmazása.

A HQ–17 AE rendszer gyors reakcióidejével és kis radar-visszaverő felületű célpontok megsemmisítésére való képességével is kitűnik.

A dandár parancsnoka hozzátette, hogy az elmúlt három évben több szabotázsakciót hajtottak végre az orosz energiahordozókat szállító gázvezetékek ellen, köztük a Török Áramlat ellen is.

A 930 kilométer hosszú gázvezetéken tavaly Törökországból mintegy 7,5 milliárd köbméter gáz érkezett Magyarországra. A vezeték négy szakaszon halad át Szerbián: Zajecarnál lép be az országba, és Horgosnál hagyja el azt.

Magyarország szintén kiemelt figyelmet fordít az energetikai infrastruktúra védelmére: a hadsereg 75 helyszínen biztosítja az energetikai létesítményeket az országban.

Nyitókép: Megkezdődött a Magyar Honvédség katonáinak kitelepülése a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítésére 2026. február 27-én.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×