Infostart.hu
eur:
354.47
usd:
310.92
bux:
138928.23
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Unsplash

Célkeresztben az elektromos autók: nagy dobásra készülnek Németországban

A napokban fogalmazott úgy Friedrich Merz, hogy ha rajta múlik, nem kerülhet sor a belső égésű motorok 2035-től tervezett drasztikus uniós kivonására, azt ugyanakkor elismerte, hogy az elektromos autóké a jövő, amit most az általa vezetett koalíció sajátos támogatási intézkedésekkel igyekszik előmozdítani.

A német sajtó beszámolói szerint a konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD politikusai célzott vásárlási ösztönzőkkel igyekeznek erősíteni az e-autók iránti, az elmúlt egy évben mindenekelőtt a magas ár miatt megcsappant keresletet. A célzott támogatás ebben az esetben azt is jelenti, hogy az nem az összes potenciális vásárló érdekeit szolgálja. A koalíciós bizottság olyan döntést hozott, amely szerint mindenekelőtt az alacsony jövedelműek részesülhetnek az e-autók vásárlását célzó támogatásban.

A testület döntése szerint különösen a kis- és közepes jövedelmű háztartásoknak terveznek támogatási programot a klímasemleges mobilitásra való átállás, valamint a szén-dioxid-kibocsátásmentes járművek vásárlására. A támogatás sajátos abból a szempontból is, hogy nemcsak az új, hanem a használt e-autók vásárlásának elősegítését is célozza.

A tervezet szerint 2029-ig több milliárd eurót kell biztosítani a finanszírozási programra: konkrétan a EU szociális klímaalapja és az éghajlatváltozási alap forrásainak egy részét, mintegy hárommilliárd eurót kell erre a célra fordítani.

További intézkedések egyelőre nem ismertek, ugyanakkor Lars Klingbeil alkancellár és pénzügyminiszter a támogatás jegyében közölte, hogy

2035-ig mentesítik a tisztán elektromos autókat a gépjárműadó alól.

A konzervatívok és a szociáldemokraták már a koalíciós megállapodásban irányoztak elő néhány olyan projektet, amely előmozdítja az e-mobilitásra való átállást. A többi között ezt tartalmazta a kis- és közepes jövedelmű háztartások támogatási programja, beleértve az éghajlatbarát mobilitásra való áttérés segítését is.

Az adatok szerint az év eleje óta némelyest megnőtt a forgalomba helyezett tisztán akkumulátoros elektromos gépkocsik száma. A kitűzött politikai cél az, hogy 2030-ra 15 millió e-autót helyezzenek üzembe, ez azonban még messze van. A szövetségi közlekedési hatóság szerint július 1-ig 1,84 millió elektromos autót regisztráltak az összesen 49,53 millió személygépkocsiból. Ez 3,7 százaléknak felel meg.

Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A képviselők döntöttek a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról is. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×