Infostart.hu
eur:
355.85
usd:
313.35
bux:
139329.89
2026. június 24. szerda Iván
Az amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító Isabella tartályhajó a lengyelországi Swinoujscie LNG-terminál kikötőjébe érkezik 2022. április 28-án. A Gazprom orosz gázipari holding április 27-től leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki

Bulgária két éven belül felmondaná az orosz gázszerződést, és a tranzitot sem engedné meg

Jelentős mennyiségű, amerikai eredetű LNG érkezik az országba a következő időszakban.

Lezárta a bolgár állami gázvállalat, a Bulgargaz az LNG-beszállítói tenderét, amelyre 37 nemzetközi vállalatot hívtak meg. Az összes szállítmány Amerikából érkezik. A bolgár miniszterelnök szeptember végén bejelentette, két éven belül felmondaná az orosz földgázszerződéseket – írta meg a Portfolio.

A most kiírt tender a 2025. októberi, decemberi, valamint a 2026. januári és márciusi LNG-szállításokra vonatkozott. Az idei szállításokra a TotalEnergies, valamint a Metlen Energy & Metals, míg a 2026-os időszakra a Metlen Energy & Metals és a Shell nyerte el a megbízást.

A bolgár kormány 2025–2029-es időszakra vonatkozó kormányzati programjának részét képezik olyan energiabiztonsági intézkedések is, mint a mostani. A Bulgargaz lefoglalt kapacitással rendelkezik a görögországi, alexandropoliszi kikötőben lévő terminálon, ennek keretében érkezik a 4 millió megawattórányi cseppfolyós földgáz. A lefoglalt kapacitás egymilliárd köbmétert tesz ki, amely nagyságrendileg 10,6 millió MWh-nak felel meg, tehát több, mint harmadát fogják kihasználni ennek a most bejelentett szállítások.

A bolgár felhasználókhoz 2024-ben kerekítve 28 millió MWh földgáz érkezett a Bulgartransgaz által, olvasható a bolgár energia- és vízügyi szabályozó testület éves jelentésében. Ez a négymillió MWh cseppfolyós földgáz, így 14 százalékát fedezné a tavalyi felhasználásnak. Az LNG már 2024-ben is a Bulgargaz által importált földgázmennyiség 40 százalékát tette ki. A mostani megállapodásban szereplő földgázmennyiség a 2024-es 50 millió MWh import 8 százalékát adná.

Bulgária nemcsak az orosz földgáz felhasználására, hanem az annak tranzitjára vonatkozó szerződéseket is felmondaná két éven belül. A Török Áramlaton keresztül

Bulgária még mindig jelentősen támaszkodik az orosz forrásokra.

A Bulgária területén áthaladó tranzit megszűntével Magyarország számára is ellehetetlenülne az orosz földgáz importja – írja a Portfolio. Jelenleg a Török Áramlat balkáni ágán, tehát egy orosz–török–bolgár–szerb útvonalon jut el a legtöbb gáz Magyarországra, írta a témával kapcsolatban a Telex korábban. Az ukrán, szlovák vagy az osztrák útvonalon korábban „döntően” szintén orosz gáz jött, de a Testvériség vezeték leállítása után ezek „nem nagyon hoznak gázt”.

Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán közzétett videóban ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, a bolgár energiaügyi miniszter megerősítette, hogy Bulgária „nem hozza nehéz helyzetbe Magyarországot”. Zsecso Sztankov úgy fogalmazott, Bulgária továbbra is megbízható tranzitpartnere lesz Magyarországnak. Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának igazgatója a lépést úgy kommentálta, hogy Bulgária nem zárhatja le a tranzitot, mert azzal nemzetközi jogot sértene.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása

Sűrű napot zárt a magyar közélet kedden: az Országgyűlés megszavazta az új közmédia- és plakáttörvényt, az uniós pénzek hazahozatalához szükséges javaslatot, és eltörölték a védett árat is. Magyar Péter a V4-ek miniszterelnökeit fogadta Gödöllőn, miközben az NKA-botrányban hat embert vettek őrizetbe. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne. Eközben az új kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×