Infostart.hu
eur:
354.61
usd:
312.28
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Donald Trump
Nyitókép: MTI/EPA/Shawn Thew

Donald Trump atomtengeralattjárókat vezényel Oroszország közelébe

Az Egyesült Államok elnöke pénteken bejelentette, hogy elrendelte két atomtengeralattjáró átvezénylését az Oroszország közeli régiókba, válaszul Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök fenyegetéseire.

„Dmitrij Medvegyev, Oroszország volt elnöke és jelenleg az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának alelnöke rendkívül provokatív nyilatkozatai alapján elrendeltem két atomtengeralattjáró átvezénylését a megfelelő régiókba, arra az esetre, ha ezek az ostoba és lázító nyilatkozatok többek lennének puszta szavaknál. A szavak nagyon fontosak, és gyakran nem várt következményekkel járhatnak. Remélem, ez nem lesz egy ilyen eset. Köszönöm figyelmüket!” – írta az amerikai elnök a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében.

A TASZSZ, az orosz állami hírügynökség megkereste az ENSZ-t, valamint a Pentagont is a hírrel kapcsolatban, de válaszokat nem kaptak. „»Jelenleg nincs kommentárunk« – reagált a világszervezet a TASZSZ tudósítójának. (...) A Pentagon egyelőre nem reagált a TASZSZ azon kérésére, hogy tisztázza, hová küldték a tengeralattjárókat” – idézi az Index.

Dmitrij Medvegyev és Donald Trump vitája az Egyesült Államok elnökének ultimátuma után robbant ki. Az amerikai elnök kijelentette, hogy 50 napos határidőt ad az Ukrajna körüli megállapodások elérésére, amely után 100 százalékos kereskedelmi vámokat szándékozik bevezetni Moszkva és kereskedelmi partnerei ellen. Később az amerikai vezető jelezte, hogy csalódott Oroszországban, ezért a határidőt 10-12 napra rövidíti.

Donald Trump amerikai elnök Oroszországot fenyegetve és az ukrajnai rendezés határidejének csökkentését bejelentve ne felejtse el, hogy bármely ultimátum a háború felé tett lépéssé válik – reagált Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X-en.

„Trump ultimátumokat játszik Oroszországgal: egyszer 50 nap, aztán 10. Ugyanakkor nem lenne szabad elfelejtenie két dolgot. Először is Oroszország nem Izrael, de még csak nem is Irán. Másodszorra minden újabb ultimátum fenyegetés és a háború felé tett lépés. Méghozzá nem Oroszország és Ukrajna között, hanem a saját országával. Ne menj aluszékony Joe (Biden) útján!” – húzta alá az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese.

Trump később azt írta, hogy Medvegyevnek „vigyáznia kell a szavaira”, mert veszélyes területre téved. Erre válaszul az orosz Biztonsági Tanács alelnöke „idegesnek” nevezte az amerikai elnököt. „Trump fenyegetéseiről, amelyeket a Truth nevű személyes közösségi oldalán tett közzé, és amelynek működését betiltotta hazánkban. Ha az orosz volt elnök szavai ilyen ideges reakciót váltanak ki egy ilyen félelmetes amerikai elnöktől, akkor Oroszországnak mindenben igaza van, és továbbra is a saját útját fogja járni” –írta korábban Dmitrij Medvegyev a Telegram-csatornáján, azt is megjegyezve: hogy Trumpnak nem ártana emlékeznie az élőhalottakról szóló kedvenc filmjeire, meg arra is, milyen veszélyes tud lenni a „holt kéz”. Ez utóbbi – azaz a holt kézről szóló megjegyzés – amit magyarul „koporsóból kinyúló kéznek” is szokás nevezni, utalás volt arra a szovjet hidegháborús nukleáris irányítási rendszerre, melynek lényege, hogy a szovjet katonai irányítás teljes megsemmisülése esetén képes legyen automatikusan indítani egy totális válaszcsapást – írta korábban a parameter.sk.

Medvegyev a Kreml egyik legszókimondóbb Nyugat-ellenes szószólójává vált, mióta Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát. A Kreml kritikusai „önjárónak” tartják, míg egyes nyugati diplomaták szerint kijelentései jól tükrözik a Kreml magas rangú politikai döntéshozó köreinek gondolkodásmódját – írja a Reuters.


Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×