Infostart.hu
eur:
354.41
usd:
311.9
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Low key photography of grungy old flags of China and USA.
Nyitókép: Klubovy/Getty Images

„Nem kellene a kedvességet sérelmekkel viszonozni” – üzent a kínai külügyminiszter a Trump-kormányzatnak

Az USA-nak és Kínának továbbra is több lehetősége van az együttműködésre, de ha nyomást gyakorolnak a távol-keleti országra, nem marad el a válasz – jelentette ki Vang Ji, aki szerint a fentanillal való visszaélés olyan kérdés, amelyet az Egyesült Államoknak magának kellene megoldania.

Kína határozottan szembeszáll az Egyesült Államok nyomásával – jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter a XIV. Országos Népi Kongresszus harmadik ülésszaka alkalmából tartott sajtótájékoztatón, és hozzátette azt is, hogy hazája „stabil globális erő a geopolitikai zavarok közepette”.

A miniszter szerint senki sem gondolhatja komolyan, hogy „egyrészt elnyomhatja Kínát, másrészt jó kapcsolatokat alakíthat ki Kínával”. Figyelmeztetett: ha bárki vakon nyomást akar gyakorolni rájuk, nem lesznek adósak a válasszal. A tárcavezető hangsúlyozta: az USA-nak és Kínának továbbra is „széles körű közös érdekei és terei vannak az együttműködésre”.

Vang Ji kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak „nem kellene a kedvességet sérelmekkel viszonoznia, nemhogy ok nélkül vámokat kivetni”, utalva azokra a segítségekre, amelyet Peking az évek során a fentanil kérdésében nyújtott Washingtonnak.

„A fentanillal való visszaélés olyan kérdés, amelyet az Egyesült Államoknak magának kell megoldania”

– mondta a sajtótájékoztatón Vang Ji azzal kapcsolatban, hogy Washington a héten további 10 százalékos vámot vetett ki a kínai importra a fentanil folyamatos beáramlása miatt. Vang Ji bizakodóan nyilatkozott az amerikai–kínai technológiai versenyről, mondván, hogy „ahol blokád van, ott áttörés is van, és ahol elnyomás van, ott innováció is van”.

Az ukrajnai háború rendezésével kapcsolatban Kína egy minden fél számára elfogadható „tisztességes, tartós és kötelező érvényű békemegállapodást” szeretne elérni – fogalmazott a kínai külügyminiszter. „Kína kész továbbra is konstruktív szerepet játszani a válság végleges rendezésében és a tartós béke megvalósításában, az érintett felek kívánságának megfelelően, a nemzetközi közösséggel együtt” – jegyezte meg.

Vang Ji egy újságírói kérdésre adott válaszában közölte: a kínai–orosz kapcsolatok „egy zavaros világban állandóak, nem pedig a geopolitikai játszmák változói”. Egyben arra sürgette a fejlődő országokat, hogy

„folytassák képviseleti és tárgyalási pozíciójuk erősítését a globális kormányzáson belül” az Egyesült Államok nyomásával szemben.

„Ha minden ország a saját nemzeti prioritását hangsúlyozza, és az erőben és a státuszban hisz, akkor a világ a dzsungel törvényéhez fog visszafejlődni, a kis és gyenge országok viselik majd a terhet, a nemzetközi szabályok és rend pedig súlyosan sérülni fog” – mondta Vang Ji.

„A nagyhatalmaknak vállalniuk kell a nemzetközi kötelezettségeket és teljesíteniük kell a nagyhatalmi felelősségüket. Nem szabadna profitorientáltnak lenniük, és nem szabadna zsarnokoskodniuk a gyengékkel” – jelentette ki a kínai külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×