eur:
398.14
usd:
365.01
bux:
0
2025. március 18. kedd Ede, Sándor
Hargita megye címere
Nyitókép: Krónika Online

Nem tetszik Hargita megye tervezett címere a román civileknek

Ellenzi Hargita megye újabb címertervét a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma, azt állítva, hogy nincs benne utalás a székelyföldi megyében élő román közösségre - közölte a szervezet.

Ebben a civil fórum a három székelyföldi megye román közösségeinek képviselőjeként határozta meg magát, és aláhúzta: határozottan ellenzi, hogy a Hargita megyei önkormányzat "kapkodva" próbálja elfogadtatni a megye címerét. Szerintük ez az elmúlt 15 év elutasított próbálkozásainak újabb kísérlete.

A civil szervezet közleményében azt állítja, hogy a megye címerére tett jelenlegi javaslat nem tartja tiszteletben a címertan szabályait, "zsúfolt", hiányolja "egy hivatalos jelkép egyszerűségét", és szerinte egyetlen olyan elem sincs rajta, mely a megye román közösségeire utalna. Ez aggasztja őket, és "kérdőjeleket vet fel a kezdeményezés valódi célját illetően" - írta a magyar vezetésű székelyföldi önkormányzatokat rendszeresen bíráló civil szervezet. Kijelentették: a címertervet ebben a formában már elutasította az illetékes bizottság, melynek szükséges a jóváhagyása.

"Határozottan elutasítjuk ezeket a kísérleteket, és úgy véljük, ez újabb diszkriminatív cselekedet és újabb része a jelképháborúnak,

amelyben az említett megyékben lakó románokat állandóan kizárták a térség kulturális és történelmi identitását meghatározó folyamatból" - áll a közleményben. Hozzáteszik: a címer elfogadására irányuló törekvéseket "nyilvánvalóan" politikai érdekek diktálják, melyek nem tükrözik a székelyföldi megye teljes lakosságának akaratát. Találkozót kértek a megye vezetésétől, hogy párbeszéddel "méltányos és reprezentatív megoldást" találjanak a megye valamennyi lakosa számára.

Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke a román civil szervezet kifogásai kapcsán a Maszol hírportálnak úgy nyilatkozott: a megye címerére tett javaslat közvitán van, várják rá az észrevételeket, utána szavaz róla a közgyűlés. Közölte: a címer tervét az Országos Heraldikai Bizottság javaslata alapján módosították, ezt a változatot tették közzé véleményezésre.

A Hargita Népe korábbi cikke szerint a legújabb címertervet január 8-án tették közzé véleményezésre, február végén-március elején terjesztik a közgyűlés elé. A lap emlékeztetett, hogy a megyecímer elfogadása évtizedek óta húzódik, hiányában

a megyei közgyűlés több éve egy logót használ a hivatalos iratokon, felületeken.

Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke a lapnak elmondta: személyesen tárgyalt a kifogásolt korábbi változatról az országos bizottság tagjaival, és észrevételeik alapján apró módosításokat eszközölt.

Mint közölte, Hargita megye címertervét a történelmi Udvarhelyszék és Csíkszék címeréből kombinálta össze eredeti tervezője. Alapja ezüsttel és kékkel negyedelt lekerekített szélű, úgynevezett háromszögű pajzs, közepén szívpajzzsal. Az első mezőben ezüst alapon öt vörös kereszt, a másodikban kék mezőben arany nap és ezüst holdsarló látható, a harmadik kék hátterű negyedben egy háromtornyos közigazgatási épület stilizált képe, míg a negyedik ezüst mezőben négy zöld hegy egy-egy fenyőfával, közöttük három ezüst folyó zúdul alá. A négy mező fölött helyezkedik el a szívpajzs, melyen kék mezőben a csíksomlyói kegyszobor képe, Szűz Mária látható, karjában a gyermek Jézussal és arany jogarral.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.18. kedd, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Kiszivárgott: Európa felé nyit Kína az amerikai vámháborús adok-kapok miatt

Kiszivárgott: Európa felé nyit Kína az amerikai vámháborús adok-kapok miatt

Több tucat külföldi nagyvállalat vezetője látogat el Pekingbe márciusban egy kiemelt fejlesztési konferenciára, ahol néhányan várhatóan Hszi Csin-ping elnökkel is találkoznak - tudta meg a Reuters. A hírügynökség információi szerint idén több európai és kevesebb amerikai vezért várnak a fejlesztési fórumra, ami tükrözi a jelenlegi feszült geopolitikai helyzetet is, amikor Kína igyekszik vonzó célpont maradni a külföldi befektetők számára az amerikai vámháborús lépések mellett is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×