Infostart.hu
eur:
356.04
usd:
313.51
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Panam-csatorna
Nyitókép: Wikipédia

Az amerikai hadihajók nem fizetnek többé a Panama-csatorna használatáért – cáfol Panama

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerdán X-üzenetben jelentette be, hogy az amerikai kormány hajói nem fizetnek többé a Panama-csatornán való áthaladásért. A víziutat üzemeltető hatóság később ugyancsak az X-en tagadta, hogy ingyenesen használhatnák a csatornát az amerikai hadihajók. A nap folyamán Panama közölte, hogy nem változtak a díjak és a jogosultságok.

A víziutat üzemeltető hatóság később ugyancsak az X-en tagadta, hogy ingyenesen használhatnák a csatornát az amerikai hadihajók. "A panamai kormány beleegyezett, hogy a továbbiakban nem számít fel díjat az amerikai kormányhajóknak a Panama-csatornán való áthaladásért" - közölte a külügyminisztérium az X közösségi médiaplatformon közzétett bejegyzésében. »Ezzel az amerikai kormány évente több millió dollárt takarít meg«.

Donald Trump amerikai elnök január 20-i beiktatási beszédében jelentette be az Egyesült Államok igényét a Panama-csatornára. Azóta többször is nyíltan kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak kellene ellenőrzést gyakorolnia a fontos vízi út felett.

A Panama-csatorna üzemeltetője az amerikai külügyminisztérium bejelentésére adott válaszában közölte, hogy nem változtatott a csatornán való áthaladás díjain és jogain. A közlemény azonban megjegyzi, hogy "a Panama-csatorna hatóság kész párbeszédet folytatni az illetékes amerikai tisztviselőkkel a hadihajók áthaladásáról". Az amerikai kereskedelmi hajók helyzetéről egyik fél részéről sem esett szó.

Az új amerikai adminisztráció szerint a fontos víziutat gyakorlatilag Kína működteti. Panama és Kína ezt az állítást egyaránt tagadta. Panamára azonban jelentős politikai nyomás nehezedik, hogy engedményeket tegyen az Egyesült Államoknak. A hétvégén Marco Rubio amerikai külügyminiszter Panamába utazott, hogy megerősítse Washington igényét a Panama-csatorna feletti ellenőrzésre. Egyúttal elfogadhatatlannak minősítette Kína befolyását a globális vízi útra.

Az amerikai védelmi miniszter a Panama-csatornát politikai prioritásként jelölte meg.

Pete Hegseth védelmi miniszter szerdán telefonon beszélt Frank Ábrego panamai biztonsági miniszterrel. Hegseth hangsúlyozta, hogy az USA nemzetbiztonsági érdekeinek védelme "elsődleges prioritás" - áll a minisztérium közleményében. Ez magában foglalja a Panama-csatornához való akadálytalan hozzáférés biztosítását és annak külföldi beavatkozástól való mentességét.

Ábrego az X-en azt írta, hogy Hegseth áprilisban Panamába látogat, de a telefonbeszélgetés témájaként csak a két ország közös érdekeit említette a biztonsági és migrációs kérdésekben.

A Hutchison Ports PPC hongkongi vállalat 1997 óta üzemeltet nagy konténerterminálokat a csatorna mindkét oldalán. A vállalat egy gazdag hongkongi család tulajdonában van.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Estére magára talált a forint a pofonok után

Estére magára talált a forint a pofonok után

Szinte minden a forint ellen szól: egyszerre dolgoznak az erősödés ellen az amerikai Fed kamatemelésére, és a hazai jegybank kamatcsökkentésére vonatkozó várakozások. Kérdés, hogy a tegnapi gyengülés után mindennek ellenére tud-e korrigálni az árfolyam. A nap közbeni események alapján ez a korrekció egyelőre felemás, a délelőtti forinterősödést egy estére begyorsuló, délutáni gyengülés váltotta. A dollár közben közel másfél éves csúcsra erősödött az euróhoz képest, ami miatt a forint is elgyengült, de estére magára talált a magyar deviza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×