Infostart.hu
eur:
355.38
usd:
312.56
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Mette Frederiksen dán miniszterelnök a 60. születésnapját ünneplő Lars Lokke Rasmussen dán külügyminisztert köszönti Koppenhágában 2024. május 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Ritzau/Ida Marie Odgaard

Dánia úgy érzi, Európa szerint sem lesz Grönland Amerikáé

Mette Frederiksen dán miniszterelnök berlini és párizsi látogatását követően kijelentette, hogy "nagyon erős támogatást" kapott európai kollégáitól Donald Trump amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos terveivel szemben.

"Az üzenet nagyon, nagyon világos" - mondta Mette Frederiksen dán újságíróknak Párizsban, miután találkozott Emmanuel Macron francia államfővel. "Feltétlenül tiszteletben kell tartanunk az államok területét és szuverenitását, ez alapvető eleme a nemzetközi közösségnek, mégpedig annak a nemzetközi közösségnek, amelyet a második világháború óta együtt építettünk" - tette hozzá.

Berlin és Párizs után a dán miniszterelnök Brüsszelbe utazik tovább, ahol Mark Rutte NATO-főtitkárral találkozik.

Mette Frederiksen először Berlinben kapott támogatást kapott Olaf Scholz német kancellártól, aki azt mondta, hogy "a határokat nem szabad erőszakkal elmozdítani".

Donald Trump január elején "abszolút szükségszerűségnek" nevezte, hogy a Föld legnagyobb szigete felett amerikai ellenőrzést szerezzenek, s nem zárt ki ennek érdekében katonai vagy gazdasági lépéseket, így például Dániát sújtó vámtarifák elrendelését sem. Az amerikai elnök szombaton újságírók előtt megerősítette, hogy az Egyesült Államok "megszerzi" Grönlandot.

A dán külügyminiszter kedden kizárta annak lehetőségét, hogy a hatalmas sarkvidéki szigetet az Egyesült Államokhoz csatolják.

"Trump nem fogja megkapni Grönlandot.

Grönland az Grönland, és a grönlandi nép a nemzetközi jog értelmében nép, amelyet a nemzetközi jog véd" - mondta Lars Lokke Rasmussen Koppenhágában.

A német kancellár Berlinben azt mondta, hogy Dánia és Németország közeli barátok, és "nagyon hasonló a világról alkotott elképzelésük".

"Kontinensünk azon az elképzelésen alapul, hogy a konfrontáció helyett az együttműködés vezet békéhez, haladáshoz és jóléthez" - hangsúlyozta Berlinben a dán miniszterelnök az AFP hírügynökség tudósítása szerint.

Dánia hétfőn több mint kétmilliárd eurónyi védelmi befektetést jelentett be az északi területek biztonságának növelésére. Troels Lund Poulsen védelmi miniszter közleményében leszögezte, hogy a térségben a korábbiaknál súlyosabb biztonsági fenyegetéseket tapasztalnak, ezért növelni kell a védelmi kapacitásokat.

Ezzel kapcsolatban Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kedden azt mondta, hogy európai csapatok küldése az Északi-sarkvidék biztonságának szavatolására "egy lehetőség", de Dánia számára "nem merül fel" a közeljövőben. Robert Brieger, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke a Welt am Sonntag című német lapban szombaton megjelent interjúban elsőként vetette fel az európai csapatok Grönlandra telepítésének ötletét, mondván, hogy "ez erős jel lenne, és hozzájárulna a térség stabilitásához".

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Lassan teljesen bekerítik az oroszok a háború előtt 60 ezres lélekszámú donyecki Kosztyantynivkát, a település északi részéből zárják az ollót a déli városrész felé. Fehéroroszország behódolt Zelenszkij elnök ultimátumának: leszerelték a határ mentén felállított jeladókat, melyeket az oroszok dróntámadások koordinálására használtak. Közben a tárgyalások teljesen megrekedtek, Oroszország a Trump-adminisztrációt is hevesen kritizálni kezdte. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború csütörtöki eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×