eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna
Leadja a szavazatát egy nő a horvátországi parlamenti választásokon Zágrábban 2024. április 17-én.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

Tengernyi a bizonytalan szavazó – Horvátország választ

Orosz Anna, a magyar Külügyi Intézet kutatója szerint a kormányzó jobbközép erő folytathatja a regnálást, de miután az államfő bejelentette, hogy a szociáldemokraták élére állna kormányváltás esetén, változtak a szimpátiaviszonyok Horvátországban. Akár az is előfordulhat, hogy nem áll össze kormányzóképes többség, valakinek kisebbségben kell elkezdenie a ciklust – kormányon.

Parlamenti választásokat tartanak szerdán Horvátországban, szoros küzdelem várható a jelenleg kormányzó jobbközép és az ellenzék erői között.

A Magyar Külügyi Intézet kutatója szerint az előzetes mérések azt mutatják, hogy a kormányzó Horvát Demokratikus Közösség, illetve a hozzá közelebb álló partnerek nagyjából 60 mandátumot szerezhetnek a 151 közül, míg a szociáldemokrata pártkoalíció nagyjából 41-et.

„Van három olyan párt, amely középerőnek számít, a Híd, a Haza Mozgalom – ez két jobboldali párt –, illetve egy baloldali zöld párt, amely a szociáldemokraták stabil leendő koalíciós partnerének lenne tekinthető” – részletezte az InfoRádióban Orosz Anna.

Ezzel szemben

a jobboldali pártoknak a preferenciái szerinte sokkal bizonytalanabbak, ugyanis mindkét jobboldali pártnak „rendkívül terhelt a viszonya” a mostani kormánypárttal,

és emiatt „nehéz kormányalakítási helyzet várható a választások után”. Hozzátette ugyanakkor, hogy hasonlóan szoros versenyt vártak az előző választásokon is, de akkor például a kormánypárt végül is 66 mandátumot szerzett, és a kisebbségi képviselőkkel, illetve a diaszpóraszavazatokkal sikeresen tudott kormányt alakítani, vagyis nem várható kormányváltás a mostani adatok szerint, bár nincs kizárva, hogy a szociáldemokraták megszorongatják a kormánypártot, és olyan helyzet áll elő, amikor egyik fél sem tud igazából kormányt alakítani, és „ugye egy kisebbségi kormány helyzete sokkal bizonytalanabb, sokkal hamarabb előállhat egy bukás”.

Hogy mik voltak a főbb kampánytémák, arról azt mondta, voltak ugyan pártprogramok – jólét növelése, jövedelmek emelése, nyugdíjak emelése, korrupcióellenesség, „a hálózat” lebontása –, de aztán történt valami, ami „felborított mindent”.

„Amikor

kihirdették a választások megtartását, Zoran Milanovic államfő bejelentette azt is, hogy kvázi a szociáldemokraták és koalíciójuk miniszterelnök-jelöltje lesz. Így egy eléggé személyekre fókuszáló kampány is lett

az egész folyamat, két kulcsfigura került szembe egymással, ami először a szociáldemokratáknak meg is növelte a népszerűségét, csak aztán az Alkotmánybíróság megtiltotta az államfő részvételét a választásokon, tekintettel arra, hogy az államfő az alkotmány szerint egy pártokon felül álló személy. Hivatalosan aztán nem is került pártlistára, de kvázi a kormánypárt ellen kampányolt az elmúlt egy hónapban” – mutatott rá Orosz Anna.

A részvétel a kutató szerint 60 százalék fölé várható, de igen magas azok aránya, akik nem tudják eldönteni, részt kívánnak-e venni a választásokon, a bizonytalanok sokat nyomhatnak így a latban.

A nemzeti kisebbségek 8 képviselőt juttathatnak be a törvényhozásba, magyar részről Jankovics Róbert „pályázik”, vele kapcsolatban Orosz Anna szerint fontos kérdés, hogy sikerül-e arra ösztönöznie a magyar választókat, hogy a kisebbségi szavazataikat „használják”, és rá adják le a szavazatukat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×