eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Yulia Reznikov/Getty Images

Adatot hamisítottak a koronavírus-oltással kapcsolatban – és ezt nem az oltásszkeptikusok mondják

A Politico leplezte le Joseph Ladapót, aki azt a látszatot keltette, hogy az mRNS-oltások nagyobb veszélyt jelentenek a 18-39 éves férfiakra, mint ami a valóság.

Nem is kis változtatás volt az, amit Ladapo végrehajtott: a Politico által megszerzett dokumentumban szereplő módosítások törölték azokat a megjegyzéseket, amelyek szerint a koronavírus elleni oltást követően a szívvel összefüggésbe hozható halálesetek enyhén megnövekedett kockázatával való kapcsolat "már nem jelentős" a többdózisú vakcinák esetében, és "kevés jel utal arra, hogy közvetlenül az oltást követően bármilyen hatás jelentkezne".

A dokumentumban szerepel egy hozzáadott sor, amely szerint az mRNS vakcinák a szívvel kapcsolatos halálozás megnövekedett kockázatát okozhatják a férfiaknál, különösen a 18-39 éveseknél – írja a CNN.

A 2022 októberében nyilvánosságra hozott változat szerint a koronavírus elleni vakcina "az oltást követő 28 nappal a szívvel összefüggő halálozás szerényen megnövekedett kockázatával járt együtt", és azt állítja, hogy a vakcinák okozhatják a kockázatot, különösen a fiatalabb férfiak körében.

A CNN megkérdezte Ladapót az ügyben, akinek állítása szerint az adatok felülvizsgálata megszokott, neki pedig megvan a szakképzettsége és a gyakorlata ahhoz, hogy ilyesmit megtegyen.

"Azt állítani, hogy egy bizonyos eredmény érdekében eltávolítottam az elemzés egy részét, annak a ténynek a implicit tagadása, hogy a nyilvánosságot az mRNS-oltások használatának kezdete óta elfogult adatok és értelmezések érték el. Soha nem féltem vitatkozni a kollégákkal vagy a médiával" – áll Ladapo nyilatkozatában.

Az analízis nem esett át szakértői ellenőrzésen, nyomtatott szaklapban sem jelent meg, csak online Florida állam egészségügyi hatóságának oldalán, illetve sajtóközlemény formájában is kiküldték azt. Ladapo nem ajánlotta az mRNS-oltásokat a 18-39 éves férfiaknak, azt állítva, "a szívvel kapcsolatos halálozás abnormálisan magas kockázata a férfiak körében ebben a korcsoportban" nagyobb rizikót jelent, mint amekkora előnyök a vakcinától várhatók.

Számos kutatás bizonyította, hogy szívizom- és szívburokgyulladás ritkán fordul elő mRNS-oltás felvétele után, jellemzően fiatal férfiak esetében. A koronavírus következtében kialakuló szívgyulladás kockázata jelentősen nagyobb, mint ezé a komplikációé. Florida ugyanakkor a fiatal férfiaknak és egészséges gyerekeknek ajánlott oltások terén kilóg az amerikai ajánlásokból.

Nagyszabású klinikai vizsgálatokat követően az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság engedélyezte az oltást 6 hónapos és idősebb embereknél,

és a CDC továbbra is ajánlja azt. Szakértők és kormányzati szervek szerint az előnyök messze felülmúlják a kockázatokat, mivel a vakcinák drámaian csökkentik a koronavírus okozta kórházi kezelés vagy halálozás kockázatát. Ladapo ugyanakkor ismert korábbi oltásellenes nézeteiről, támogatta Ron DeSantis kormányzó azon tervét, hogy kivizsgálják "a koronavírus elleni oltóanyagokkal kapcsolatos floridai szabálytalanságokat" az oltóanyaggyártók és támogatóik részéről.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×