eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Önkéntesek takarítják a romokat egy orosz légitámadást követően Harkivban 2022. március 28-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/Roman Pilipej

Lapértesülés: az unió visszaadná az Orosz Központi Bank lefoglalt vagyonát

A Die Welt című német újság úgy tudja: az EU bizottsága nem találta jogszerűnek, hogy a moszkvai jegybank befagyasztott vagyonát átadják Ukrajnának.

Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször is sürgette, hogy a Nyugaton befagyasztott orosz vagyont országa háború utáni újjáépítésére fordítsák.

A Die Welt birtokába most egy olyan titkos dokumentum került, amely szerint a kérést az Európai Bizottság is megvizsgálta és úgy találta, hogy erre nincs jogi lehetőség. Az Orosz Központi Bank befagyasztott betéteit nem adhatják át Ukrajnának és Brüsszel sem fordíthatja azokat a háborús károk helyrehozatalára.

A bizottság állítólag úgy döntött, hogy az ideiglenesen zárolt orosz bankvagyont

a háború befejezése után vissza kell adni az eredeti tulajdonosnak.

Ugyanakkor az unió jogászai azt lehetségesnek tartják, hogy az orosz bank betéteit államkötvényekbe fektessék és azok kamataiból finanszírozzák Ukrajna újjáépítését. Állítólag a hozamok elérhetik az évi 2,6 százalékot is.

Az Ukrajna elleni hadjárat kezdete után az Orosz Központi Bank mintegy háromszáz milliárd eurónyi vagyonát fagyasztotta be az Európai Unió. Az orosz oligarcháktól pedig tizenkilenc milliárd eurót foglaltak le a különböző szankciók alapján.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×