eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
A mohi atomerőmű Szlovákiában 2017. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Új atomerőműblokkot helyeztek üzembe Szlovákiában

És már készül az újabb blokk.

Megkezdte az áramtermelést a mohi atomerőmű harmadik blokkja nem sokkal kedden éjfél előtt, az előírt tesztek befejezése után – jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség a Szlovák Villamosművek közlésére hivatkozva.

Az atomerőmű harmadik blokkjának jelenlegi áramtermelése nominális teljesítményének 20 százalékát éri el, a következő hónapokban - újabb teljesítményteszteléseket követően - a termelés elérheti a száz százalékot, 471 megawattot.

"A mai nap jelentős mérföldkő a Szlovák Villamosművek, az atomenergetikusok közössége és az egész ország számára" - mondta a harmadik blokk áramtermelésének beindítása alkalmából Branislav Strycek, az SE vezérigazgatója. Rámutatott, hogy a harmadik blokk beindítása hozzásegíti a vállalatot ahhoz a szlovák kormánnyal kötött megállapodásának a teljesítéséhez, hogy megawattóránként 61 eurós áron olcsó villanyáramot szállítson a lakosságnak.

A mohi atomerőműben eddig két VVER 440/213, egyenként 500 megawatt teljesítményű reaktorblokk működött, az egyik 1998-ban, a másik 1999-ben kezdte meg a termelést. A harmadik, VVER 440/213+ típusú blokk – illetve a még be nem fejezett ugyanilyen negyedik blokk –

építését 2009-ben kezdték meg. A két reaktorblokk építése az ország történetének legnagyobb energetikai beruházása.

Az atomerőmű új blokkjainak építése ellen a szomszédos Ausztria többször erőteljesen tiltakozott. A két reaktorblokk építésének befejezését és átadását eredetileg 2014-re és 2015-re tervezték, ezeket az időpontokat később átütemezték, a negyedik blokk átadása 2025-ben várható.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×