eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
2012. december 18-án készült kép II. Erzsébet brit királynőről, amint búcsúzik a Külügyi és Nemzetközösségi Hivatal munkatársaitól Londonban. A királynő életének 97., uralkodásának 71. évében a skóciai Balmoral kastélyában 2022. szeptember 8-án elhunyt. II. Erzsébet királynő édesapja, VI. György király halálának napján, 1952. február 6-án lépett az Egyesült Királyság trónjára. Halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős eddigi trónörökös, Károly a brit uralkodó III. Károly néven.
Nyitókép: MTI/AP Pool/Alastair Grant

Egy élet, amelyet kötelességtudat és fegyelem hatott át

A jövőben a britek számára csak egy királynő lesz: II. Erzsébet. Egyetlen más uralkodó sem hatott annyira az angol királyi ház sorára, mint ő. Uralkodását az egyenesség, a kötelességtudat, a fegyelem és a szívélyesség jellemezte.

Szinte az utolsó pillanatokig teljes odaadással élt és dolgozott országáért, és sikerült neki a windsori dinasztia modernizálása - hangsúlyozta visszaemlékezésében a ZDF közszolgálati televízió.

Fiatal lányként élte át a második világháború kitörését, később már fiatal uralkodóként a brit birodalom felbomlását, a hetvenes években az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorját, a kilencvenes években pedig a monarchia megkérdőjelezését saját országában.

1952-es trónra lépésével kezdődött az az élet, amelyet mindvégig a kötelességtudat és a fegyelem jellemzett.

Mindkettő hozzá tartozott II. Erzsébet jelleméhez. A monarchia szolgálata mindig is elsőbbséget élvezett a személyes érzéseivel szemben.

Uralkodásának hét évtizede alatt a legszilárdabban kitartott az egykori előd, Viktória királynő által képviselt "never complain, never explain", azaz a soha ne panaszkodj, soha ne magyarázkodj alapelvhez.

Lelki életébe soha nem engedett bepillantást, csupán egy dolgot árult el. A korona viselése olykor nehéz volt, és nem csupán átvitt értelemben. A krónikák szerint a parlamenti ülésszak éves megnyitásakor a több mint egy kilogramm súlyú koronát szinte mindig óvatosan kellett a fején egyensúlyoznia, aminek megvoltak a maga kellemetlenségei.

Maga fogalmazott - viccesen - úgy, hogy az ülésszakot megnyitó beszéde közben nem szabad lefelé nézni, mert a a korona leesik vagy az ember könnyen kitöri a nyakát.

"A koronáknak van néhány hátránya, de egyébként van jelentőségük"

- jelentette ki nem csekély humorral. Ezért inkább a fej lehajtása helyett a szöveget kell felemelni - tette hozzá.

Királynőként 15 miniszterelnököt iktatott be. Noha a napi politikától a hagyományoknak megfelelően távol tartotta magát, a visszaemlékezések szerint mindig a legjobban tájékozott volt országa és az egész világ eseményeiről.

A tizenöt miniszterelnök mindenről informálta, ő pedig beavatta őket uralkodásának hét évtizedes tapasztalataiba.

A ZDF által idézett Anna Whitelock londoni történészprofesszor szerint

uralkodását a "változás anélkül, hogy az ember sokat változtatna" alapelv kísérte végig.

Whitelock kifejtette: ez rendkívül kényes feladatot jelentett, mivel a monarchiához épp változtathatatlanság kötődik. Változás nélkül azonban az eljelentéktelenedés fenyeget.

"Más intézmények felett eljárt az idő, a királynő azonban megőrizte a monarchiát, és megőrizte annak népszerűségét is - hangsúlyozta a londoni történész.

"Ez talán II. Erzsébet legnagyobb érdeme" - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×