eur:
410.08
usd:
390.98
bux:
79471.58
2024. november 25. hétfő Katalin
A kancellárrá választott Olaf Scholz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa az ülésteremben, mielőtt leteszi hivatali esküjét Bärbel Bas, a német szövetségi parlament, a Bundestag elnöke előtt Berlinben 2021. december 8-án. Olaf Scholz a második világháború utáni Németország kilencedik - és negyedik szociáldemokrata - kancellárja. Elődje, a 2005-ben hivatalba lépett Angela Merkel négy ciklus után távozik a tisztségből.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Michael Kappeler

Szembeszáll a háború ügyében a kancellárjával a német szociáldemokraták egy része

Az ukrajnai orosz háború a jelek szerint megosztja a legnagyobb német kormánypártot. Erre utal, hogy a párt több baloldali képviselője a harcok beszüntetése érdekében diplomáciai offenzívát sürget. A fegyvereknek hallgatniuk kell – fogalmaznak a képviselők, akik szerint fel kell hagyni Ukrajna további felfegyverzésével.

A felhívást olyan szociáldemokrata politikusok tették közzé, akik között több német, illetve európai parlamenti képviselő is van.

A Der Spiegel emlékeztett arra, hogy a szociáldemokrata párt számára a leszerelés és az enyhülési politika évtizedeken keresztül a meghatározó irányvonalat jelentette.

Az állásfoglalás szöges ellentétben áll a párt többsége által képviselt politikájával, amelynek középpontjában Ukrajna még erősebb katonai támogatása áll.

A felhívást megfogalmazók elutasítják az Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár vezette kormány háborúval kapcsolatos politikáját, ennek keretében az Oroszországgal való szakítást, a nehézfegyverek szállítását Ukrajnának, valamint a hadsereg fejlesztésére előirányzott milliárdokat.

"A háború folytatása csupán még több halottal és még több pusztítással, illetve rombolással jár"

– fogalmaznak a képviselők, akik szerint mielőbbi fegyverszünetre lenne szükség. A felhívás szerint ez lehet a kiindulópont az átfogó béketárgyalásokhoz.

Az aláírók – köztük neves tartományi politikusok – elismerték, az Oroszországgal való kapcsolatok alapvető javítása csakis "egy Putyin utáni korszakban" lehetséges, de addig is a realitások tudomásul vétele alapján egyfajta modus vivendit kell találni az orosz kormánnyal, ami ugyanakkor kizárja a háború folytatását. A végén azonban megállapodásra van szükség Oroszország és Ukrajna között – fogalmaztak a képviselők.

Az aláírók figyelmeztettek a nehézfegyverek Ukrajnának történő szállításának és ennek kapcsán egy atomháború kitörésének veszélyére.

"Az eszkaláció spiráljának véget kell vetni"

– írták. A fegyverek szállítását szerintük gondosan mérlegelni kell, különös tekintettel arra, hogy hol húzódik az a vörös vonal, amelynek átlépése már a háborúba történő belépést jelentheti, és annak megfelelő reakciót válthat ki. Példaként említették a repüléstilalmi zónák létesítését, valamint a páncélosok, illetve vadászgépek szállítását.

A szerzők szerint békefelhívásuk egyben felhívás egy globális enyhülési politika újrakezdésére is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe? - díjmentes online előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe? - díjmentes online előadás

Mindig is érdekelt a tőzsde világa, de nem tudod, hogyan vágj bele? Előadásunkon nemcsak az alapokat sajátíthatod el, hanem hasznos tippeket is kapsz, hogy magabiztosan navigálj a tőzsdeparketten. Megtudhatod, milyen számlát nyiss, mire figyelj az első ügyleteknél, és hogyan használd a különféle megbízástípusokat a saját előnyödre – minden, amit tudnod kell ahhoz, hogy elkerüld a kezdők hibáit és azonnal jól startolj!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×