eur:
411.22
usd:
394.16
bux:
79400.11
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrajna, zaporizzsjai atomerőmű, orosz katona
Nyitókép: Newsnpr

Kínozták az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű üzemeltetőit az ukránok szerint

Az Energoatom vezetője azt nyilatkozta, a kínzással vették rá a dolgozókat a támadók az üzemeltetésre. Petro Kotin azt reméli, tíz napon belül független megfigyelők juthatnak be az erőműbe.

A helyzet jelenleg is nagyon rossz Zaporizzsjában Petro Kotin szerint, ráadásul folyamatosan romlik. Az elmúlt hétben egyre erőteljesebben bombázzák az atomerőmű környékét, nyilatkozta a Sky News-nak.

"Az orosz tettei növelik a nukleáris és sugárzási veszélyeket, és embereink állapota is egyre romlik" – fogalmazott.

"Tárgyalások folynak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (NAÜ) és az ENSZ-szel megfigyelők érkezéséről, akik szerintem tíz napon belül a helyszínen lesznek" – tette hozzá.

Maga is vezette az erőművet korábban

Kotin korábban maga is vezette Zaporizzsját, most azt állítja, az oroszok kínozták a dolgozókat azért, hogy ott maradjanak és tovább működjön a telep.

"1100 ember tartózkodott az erőműben annak elfoglalásakor, őket foglyul ejtették és saját lakhelyükön, elfoglalt területeken, valamint rendőrségi épületekben tartották fogva az erőmű közelében található Enerhodarban.

Egy ember meghalt, egy pedig súlyosan megsebesült.

El akarták velük fogadtatni az oroszok világát, mindenféle pszichológiai eszközzel igyekeztek elérni ezt" – mondta.

Az oroszok mindent tudnak

Hozzátette: napi szinten kapcsolatban áll az erőmű üzemeltetőivel, de beszélgetéseiket lehallgatják az oroszok, így vigyázniuk kell, mit mondanak.

"Minden reggel egyeztetünk, mert az erőmű a mi irányításunkkal dolgozik tovább.

Csak az üzemeltetésre szorítkozunk, mert bár megvannak a magunk csatornái a kommunikációra, tudjuk, hogy az oroszok fülelnek.

Csak alapvető üzemeltetési kérdéseket vitatunk meg emiatt, de időről időre azért találnak a bentiek olyan módokat is, amelyekkel tudunk kíváncsi fülek nélkül is beszélgetni" – fogalmazott.

Az erőmű alapesetben négy vonalon csatlakozik az ukrán elektromos hálózathoz, de ezek közül három már nem működik az orosz katonai akciók eredményeképp. Ha a negyediket is elvágják, az nagy áramkimaradásokhoz vezet.

Nehéz lenne elvenni az áramot tőlük

Az elmúlt napokban pletykák keringtek arról, hogy Putyin saját hálózatába akarja integrálni az erőművet, elvágva az ukránoktól – ez Kotin szerint nagyon nehéz lenne, mert rendszerük az európaival szinkronizált, de az orosszal nem.

"Egy másik rendszerhez való csatlakoztatás előtt az egészet le kellene állítani, majd újraindítani, de mi azt hisszük, erre nem lesznek képesek, mert

az erőművet Krímmel összekötő hálózatok erősen sérültek.

Próbálták őket helyreállítani, de nem egyszerű" – mondja Kotin.

Kotin rámutatott arra, hogy egy esetleges atombaleset következményei nagyban függnek attól, milyen időjárási viszonyok közt következhetnének be.

"Az összes környező ország veszélyben van" – fogalmazott. A demilitarizálást említette egyetlen megfelelő megoldásként arra, hogy a világ újra nyugodtan alhasson.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×