Infostart.hu
eur:
356.63
usd:
314.71
bux:
139137.34
2026. június 24. szerda Iván
Az orosz-ukrán háború elől menekülők várakoznak az ungvári vasútállomás előtt 2022. március 9-én. A pályaudvarra érkező menekülteket buszokkal szállítják tovább a kárpátaljai városhoz közeli szlovák és magyar határátkelőhelyekre.
Nyitókép: Nemes János

Simon Ernő: óráról órára fokozódik a humanitárius válsághelyzet Ukrajnában

Ukrajából elmenekült eddigi 3,5 millió ember és az országon belül otthonából elűzött vagy a katonai műveletek területén ragadt további legalább 10 millió ember – mondta az InfoRádiónak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője.

Óráról órára rohamosan nő a humanitárius válsághelyzet. Mintegy 3,5 millió ember menekült el Ukrajnából, és tízmillió fölötti emberről van szó, aki Ukrajnában van bajban, sürgős humanitárius segítségre szorul – mondta Simon Ernő. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője kiemelte, vannak olyan emberek, akik már elindultak az otthonukból, merthogy menekülniük kellett, de még Ukrajnában vannak, vagy ott találtak átmenetileg valahol biztonságosnak tűnő menedéket, vagy pedig még útközben vannak, és nagyon sokan vannak olyanok, akik ott ragadtak az ostromlott városban, a frontvonal mögött.

A szóvivő szerint nagyon sok helyen nagyon súlyos a helyzet. A magyar–ukrán határon Beregsuránynál találkozott olyan emberekkel, akik a megsemmisült Mariupolból jöttek, és egy héten keresztül utaztak Magyarországig.

"Az emberek olyan helyeken ragadtak ott, ahová nem jutnak el a segélyszállítmányok, és nincs orvosi segítség sem.

Ezeken a helyeken kell mielőbb beszüntetni a harcokat, és ezekről az emberekről gondoskodni" – hangsúlyozta.

Simon Ernő arra is felhívta a figyelmet, hogy a hadköteles korú férfiakat nem engedik ki Ukrajnából, ezért döntően asszonyok, gyerekek érkeznek a határokon keresztül. Közülük azok a gyerekek vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, akik szülők, felnőtt rokonok, hozzátartozók nélkül érkeznek.

"Nagyon fontos, hogy már a határon a hatóságok azonnal azonosítsák őket és biztonságos szállásra vigyék őket, hiszen ezek a gyerekek különösen veszélyben vannak. Mindenképpen külön vigyázni kell rájuk, és amilyen gyorsan csak lehet, gondoskodni kell arról, hogy ezek a gyerekek a családjaikkal mihamarabb újra együtt lehessenek" – jelentette ki

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága az UNICEF-fel közösen úgynevezett kék pontokat hoz létre a hat befogadó országban, Magyarországon, Csehországban, Moldovában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. Ezek a kék pontok is azt szolgálják, hogy a leginkább sérülékeny embereknek segítsenek rögtön a határátlépést követően, akár pszichológiai segítségre van szükségük, vagy bármilyen más súlyos ellátásra.

Emellett egy készpénzalapú segélyprogramot is elindítottak,

a menekültek vagy készpénzt, vagy ha feláll majd a rendszer, akkor bankkártyára feltöltött pénzt kapnak.

Simon Ernő szerint ez egyfelől az emberi méltóságot szolgálja, hiszen nem egy hivatalnok dönti el, hogy mire van szükségük ezeknek az embereknek, másrészt nem arra költik a szervezetek, a kormányok, a hatóságok a pénzt, hogy több ezer kilométerről szállítsák a segélyszállítmányokat, az adományokat, hanem helyben szerzik be, tehát mindazt, amit a szállításra költenének, azt is a menekültekre lehet fordítani.

"Harmadrészt így a helyi boltokban, a helyi vállalkozóknál jelenik meg ez bevételként, hiszen minden országnak hatalmas kiadásai vannak azzal kapcsolatban, hogy menekültekről gondoskodnak, másik oldalon viszont akkor így bevétel is keletkezik" – mondta a szóvivő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×