eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Searching for city on Russian globe
Nyitókép: Svetaleo/Getty Images

Mi az esélye, hogy az orosz–ukrán konfliktus „túlcsorduljon” a Nyugat-Balkánra?

Ármás Juliannával, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatójával beszélgettünk.

A Nyugat-Balkán esetében nem beszélhetünk egy teljesen stabil régióról, pedig a térség biztonsága Európa szempontjából rendkívül fontos – emelte ki a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. Ármás Julianna elmondása szerint a régióban ugyan nem mellékes az orosz befolyás, ennek megjelenése – akár a médiában, akár a politikai diszkurzusban – magasabb szintű, mint az egyébként a valóságban van. Gazdaságilag például a 10 százalékot sem éri el az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok volumene, míg ez az Európai Unió esetében 70 százalék.

A szakértő meglehetősen kicsire teszi annak az esélyét, hogy az Ukrajnában zajló fegyveres konfliktus „túlcsorduljon” a Nyugat-Balkánra, mert az nem érdeke Moszkvának. Sokkalta inkább a régió destabilizálása – tette hozzá Ármás Julianna, aki szerint az említett orosz–ukrán háború lehetőséget teremt arra, hogy felgyorsuljon a Nyugat-Balkán európai uniós csatlakozási folyamata, ami jelenleg megrekedtnek hat. Mindez abban is érződik, hogy

a térség közvéleményében az euroszkepticizmus erősödik, annak ellenére, hogy a kutató szavai szerint a régió stabilizációját az EU tudja garantálni.

„Ez jelenthet egy olyan momentumot, hogy EU jelezze, még mindig fontos számára a térség” – fogalmazott Ármás Julianna, aki szerint ennek a régiónak van egyetlen reális csatlakozási perspektívája.

A szakértő megjegyezte, hogy a Nyugat-Balkán országai közül Szerbia nem csatlakozott az unió Oroszország ellen kivetett szankcióihoz, ennek pedig egyik oka, hogy hagyományosan jó kapcsolatokat ápol Moszkvával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×