eur:
408.19
usd:
375.06
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
ZAPORIZHZHIA, UKRAINE - MARCH 4: A screen grab captured from a video shows a view of Zaporizhzhia nuclear power plant during a fire following clashes around the site in Zaporizhzhia, Ukraine on March 4, 2022. (Photo by Zaporizhzhia Nuclear Power Plant/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant/Anadolu Agency via Getty Images

Aszódi Attila: ellátási zavarokat céloznak az ukrajnai atomerőmű-támadások

Ukrajna áramfogyasztásának több mint felét termelik atomerőművek, ezért lehet fontos az orosz haderőnek, hogy elfoglalja a nukleáris létesítményeket. A zaporizzsjai blokkok többségét még a támadás előtt biztonsági okokból leállították – mondta a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára.

Elfoglalta az orosz hadsereg a zaporizzsjai atomerőművet, amelynek hat reaktorából jelenleg csak egy üzemel. Aszódi Attila elmondta, Ukrajnában jelenleg négy atomerőmű működik, és összesen 15 atomerőműblokk van. Ezek közül a legnagyobb a zaporizzsjai telephely, ahol hat blokk működik, ezek egyenként névlegesen 1000 megawattos teljesítményűek.

"Ukrajnának nagyon fontos energiaellátási szempontból az atomenergia, villamosenergia-termelésének az 52 százalékát adják ezek az atomerőművi blokkok. Európában meg világszinten is kiemelkedő a zaporizzsjai létesítmény a nagy beépített teljesítménye következtében" – mondta a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára.

Aszódi Attila hozzátette, a kieső teljesítmény pótlása nem egyszerű, mert nincsen szinkronizálva a teljes ukrán villamoseneregia-hálózat az európaival, így a magyarral sem, bár az ukrán–magyar határon van egy olyan sziget az ukrán oldalon, amit párhuzamosan tudnak kapcsolni a az európai villamosenergia-rendszerrel és onnan egy szénerőműből lehet Magyarországra is villamos energiát importálni, de Ukrajna elsősorban a saját villamosenergia-igényeinek az ellátására termel villamos energiát.

"Ez a támadás azt a célt szolgálhatja vélhetően, hogy leállítsák vagy nagyon minimális szintre csökkentsék ennek az erőműnek a teljesítményét, hogy ellátási gondok legyenek az országban,

és ezzel is nehezítsék a harcokban résztvevőknek a helyzetét" – mondta Aszódi Attila.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója ukrán hivatalos adatokra hivatkozva azt ismertette, hogy a hat blokkból csak egy működik. Saját megfigyelései alapján Aszódi Attila azt tapasztalta, hogy napok óta ezen a telephelyen három blokk működött és három blokk le volt állítva. Az egyik blokk tervszerű karbantartáson volt, másik két blokkot pedig korábban leállítottak. Most még két blokkot a minimális teljesítményre vittek le, tulajdonképpen leállították, és az egyetlen működő blokkot is 60 százalékos teljesítményre vitték vissza.

"Ez nekem azt üzeni, hogy az üzemeltetők számítottak a támadásra,

és egy blokkot hagytak csak működőképesen azért, hogy a telephelyi áramellátást biztosítva legyen, de nem akarták, hogy a blokkok nagy teljesítményen üzemeljenek, ha esetleg valami nagyon komoly támadás történik vagy adott esetben leszakadnak a villamosenergia-hálózatról, akkor biztonsági szempontból könnyebb legyen a dolguk" – mondta a nukleáris szakértő.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a csernobili telephelyen a katonai benyomulás nem járt az üzemeltetés átvételével, mert egy atomerőművet nem tud bárki üzemeltetni, és Zaporizzsjában is csak a fizikai ellenőrzést vették át. Szerinte nem életszerű az, hogy a katonákkal együtt a harckocsikban ott ül még száz olyan mérnök, aki majd az üzemeltetést átveszi.

Az ukrán blokkok leállítása kapcsán felidézte, hogy az 1991-es jugoszláv háborúban a központi jugoszláv erők fenyegették Szlovéniát, vadászgépek átrepültek nagyon alacsony magasságban a krskói atomerőmű fölött, és akkor az erőmű üzemeltetői a háborús fenyegetéstől tartva először leterhelték a blokkot és aztán le is állították, amikor a szárazföldi harcok a környéken zajlottak. Az ukrán üzemeltetők most ugyanezt a megoldsát választották, mint annak idején a szlovén kollégáik – magyarázat Aszódi Attila.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×