eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Participants sit in front of the Nato logo during the NATO summit in Newport, South Wales, 4 September 2014. World leaders from about 60 countries are coming together for a two-day NATO summit taking place from 04-05 September 2014.  PHOTO: MAURIZIO GAMBARINI/dpa | usage worldwide   (Photo by Maurizio Gambarini/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Maurizio Gambarini/picture alliance/Getty Images

Nem lépi meg a huszárvágást a NATO

A legsúlyosabb felvetődött lehetőség nem fog megvalósulni a Törökország miatt kialakult feszültség enyhítésére.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint valószínűtlen, hogy a katonai szervezet valaha olyan szabályozást vezessen be, amellyel lehetővé válna valamelyik tagállam kizárása a szövetségből. A NATO-nak nincsen mechanizmusa a tagállamok kizárására, és én nem is fogom javasolni, hogy ilyesmivel egészítsük ki az alapító okiratot - mondta Stoltenberg kedden Rigában a NATO-tagállamok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozása előtt. Hozzátette: még ha főtitkárként tenne is ilyen javaslatot, az sosem valósulna meg, mert a döntésekhez a tagok konszenzusa szükséges.

Az utóbbi időben Törökország magára haragította több NATO-beli szövetségesét azzal, hogy Oroszországtól vásárolt rakétavédelmi rendszert, illetve vitatott hovatartozású területen kezdett gázlelőhelyek után kutatni a Földközi-tenger keleti medencéjében.

Emmanuel Macron francia államfő 2019-ben egy alkalommal úgy fogalmazott, hogy a szövetség "agyhalott" állapotba került amiatt, hogy az Egyesült Államok visszalépett a vezető szereptől. Franciaország kifogásolta azt is, hogy Ausztrália - miután AUKUS néven biztonsági partnerségi szerződést kötött az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával - nemrég felmondta tizenkét, dízelhajtású francia tengeralattjáró adásvételi szerződését, és emiatt Párizs egy 56 milliárd dolláros szerződéstől esett el. Macron azt követelte korábban, hogy vizsgálják felül a NATO politikai működését.

Rigában a kedden kezdődő tanácskozáson a külügyminiszterek megvitatják Stoltenberg javaslatait a NATO misszióját és a modern biztonsági kihívásokhoz való alkalmazkodást meghatározó, úgynevezett stratégiai koncepcióra vonatkozóan. A legutóbbi stratégiai koncepciót 2010-ben fogadták el, és abban a dokumentumban nem szerepelt a Kína és az éghajlatváltozás jelentette kihívás.

Stoltenberg úgy nyilatkozott, nem gondolja, hogy vita esetén egy-egy tagállam kizárása lehetne a megoldás. "Jobb a NATO-t platformként használni, és nyílt, becsületes tárgyalásokat kell folytatnunk, amikor esetleg felmerül a kétely amiatt, hogy minden tagállam megfelel-e a demokratikus elvárásoknak" - mondta a NATO-főtitkár.

Címlapról ajánljuk
Végső búcsút vett Ferenc pápától a világ

Végső búcsút vett Ferenc pápától a világ

A több mint háromórás gyászszertartás végén a római Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezték végső nyugalomra a szentatyát, a sírja vasárnaptól már látogatható.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Tárgyalt egymással Trump és Zelenszkij Rómában, Putyin is bejelentést tett – Háborús híreink szombaton

Tárgyalt egymással Trump és Zelenszkij Rómában, Putyin is bejelentést tett – Háborús híreink szombaton

Fontos tárgyalások történtek a háborúval kapcsolatban. Donald Trump amerikai elnök Volodomir Zelenszkijjel tárgyalt Rómában Ferenc pápa temetését megelőzően. Megállapodtak a tárgyalások folytatásáról. Emellett Steve Witkoff, Trump megbízottja tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában. Közben Putyin bejelentette, hogy szerinte kudarcot vallott az ukrán offenzíva a kurszki régióban, ami megalapozza az orosz hadsereg jövőbeli sikereit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×