Az EU külpolitikai főképviselője (aki egyúttal az Unió külügyi szolgálatának a vezetője, és az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős alelnöke is) vasárnapi sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy hétfőn a tagállamok külügyminiszterei minden bizonnyal zöld jelzést adnak majd ahhoz, hogy tovább szélesítsék a Lukasenka-rezsim elleni szankciók jogi kereteit.
Borrell részletekbe nem bocsátkozott, de a brit Financial Times uniós diplomaták informális közlésére hivatkozva jelezte, hogy az eddigi,
személyekre vonatkozó EU-szankciós listát kibővítik legalább két tucat további fehérorosz tisztviselővel.
A listára került emberek európai uniós beutazási tilalommal szembesülnek, esetleges, EU-területen elhelyezett vagyontárgyaikat, számláikat, pénzügyi befektetéseiket pedig zárolják.
Hasonló bánásmódban részesülnek mindazon intézményi és üzleti entitások is, amelyek tevékeny részt vállaltak abban, hogy a közel-keleti térségből az EU-fehérorosz határhoz szállítsanak iraki, jemeni, szíriai - elsöprő többségben gazdasági - menekülteket.
A brit lap értesülések szerint ez lehet a sorsa a szíriai légitársaságnak (Cham Wings), amelyik az utóbbi hetekben napi négy járatot is indított Damaszkusz és Minszk között. A szankciót megelőzendő, a légitársaság a hétvégén bejelentette, hogy azonnali hatállyal beszüntettek minden járatot a fehérorosz fővárosba. Hasonló okokból már pénteken elállt iraki, jemeni és szíriai személyek szállításától a török légitársaság (Turkish Airline) is.
A leendő EU-szankció
kiterjed majd arra a szállodára is (Hotel Minsk), ahol az EU-határ felé indítás előtt a Fehéroroszországba hozott közel-keleti menekülteket elszállásolták.
A tagországok között egyúttal intenzív egyeztetés folyik arról, hogy a büntető intézkedéseket kiterjesszék a minszki repülőtérre is.
Borrell a maga részéről a vasárnapi nyilatkozatában elmondta, hogy a hétvégén telefonon érintkezett Vladimir Makei fehérorosz külügyminiszterrel, és jelezte neki, hogy „a jelen helyzet elfogadhatatlan és azonnal véget kell vetni neki”. „Emberek nem vethetők be fegyverként” – tette hozzá a spanyol politikus.
A fehérorosz külügyminisztérium sajtójelentések szerint elismerte a lezajlott telefonbeszélgetést, de részletekkel nem szolgáltak.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök ugyancsak vasárnap bejelentette, hogy Varsó egyeztetést folytat a fehérorosz migráns-nyomásnak ugyancsak kitett litván és lett kormányokkal, és
feltett szándékuk, hogy a kialakult helyzet megvitatását napirendre tűzzék a NATO illetékes fórumain is.
Morawiecki egyúttal megerősítette, hogy Lengyelország arra készül, hogy teljesen lezárja a határt Fehéroroszország felé, és azon meggyőződésének adott hangot, hogy az e célból megépítendő kerítés finanszírozásában az Európai Uniónak is részt kellene vállalnia.