eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Tömeges hamvasztóhely az indiai Bangalor szélén 2021. május 3-án. Az 1,326 milliárd lakosú Indiában meghaladta a 20 milliót a koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma.
Nyitókép: MTI/EPA/Dzsagadis Nv

Indiában fizetnek minden koronavírusban elhunyt után

Hozzávetőlegesen 206 ezer forintnak megfelelő összeget, 50 ezer rúpiát kapnak az elhunytak hozzátartozói a kormány döntése alapján, melyet az ország legfelsőbb bírósága hagyott most jóvá.

Az ázsiai országban a hivatalos adatok szerint 447 ezren vesztették életüket a pandémiában, szakértők szerint azonban az áldozatok valódi száma ennek akár tízszerese is lehet. A többlethalálozások számításakor jutottak eltérő eredményekre, ennél a módszernél a korábbi évekkel összehasonlítva vizsgálják azt, mennyivel többen hunytak el egy adott évben, mint korábban.

Az összeget az elhunytak legközelebbi hozzátartozóinak fizetik ki a BBC cikke szerint, bármilyen állam vagy jótékony szervezet fizette összegen felül. A kompenzációt a családtagnak igényelnie kell, és harminc napon belül fizetik meg azt részére.

Ügyvédek járták ki

Az intézkedés egy petíciónak köszönhetően született meg, amelyet júniusban ügyvédek nyújtottak be Indiában, a bíróság beavatkozását kérve a koronavírus áldozatainak családjai számára történő kártérítés kifizetésére. Azt mondták, mivel a koronavírust különös jelentőségű katasztrófaként tartják nyilván az indiai nemzeti katasztrófavédelmi törvény alapján, kártérítést kell fizetni az áldozatoknak.

A 2005-ös törvényt a katasztrófák hatékony kezelése érdekében hozták, beleértve a kárenyhítési stratégiák előkészítését, a kapacitásépítést és az elvesztett életek, a sérülések és a megrongálódott ingatlanok után járó kárpótlást. A törvény szerint 400 ezer rúpia pénzbeli támogatást kell fizetni a katasztrófában életüket vesztett emberek családjának.

"Tudjuk, hogy a kormány sok pénzt költött a járvány kezelésére, de mégis úgy gondoljuk, hogy a kormánynak a törvény szerint

400 ezer rúpiás kártérítést kellett volna fizetni

minden érintett családnak. Vagy magasabb összeget adhattak volna a szegény családoknak, és kevesebbet a jómódúaknak" - mondta Gaurav Kumar Bansal, a petíció egyik benyújtója a BBC-nek.

Pénzügyi nehézségek

A szövetségi kormány szerint a kártérítést a koronavírusban elhunytak legközelebbi hozzátartozóinak fizetik ki, amennyiben a halál okát koronavírusként igazolják. A kártérítéshez szükséges forrásokat a tartományok biztosítják majd.

Legalább két tartomány - Kerala és Radzsisztán - vezetősége nyilatkozott úgy, hogy a kártérítés kifizetése túlzott megterhelést jelentene kasszájukra,

és hogy a forrásokat a szövetségi kormánynak kellene biztosítania.

"Jégesőre, árvízre és más katasztrófákra is ad a kormány pénzt, a listához most már a koronavírust is hozzá kellene adnia. Nem arról van szó, hogy a vírus csak egy államot érintett, hiszen ez egy világjárvány" - mondta Govind Singh Dotasara, Radzsisztán egyik minisztere a The Indian Express című napilapnak.

Egyelőre nem világos, hogy a kifizetéseket milyen arányban állja majd a szövetségi kormány, illetve a tartományok vezetése.

Van, ahol többet fizetnek

Augusztusban a miniszterelnök Narendra Modi vezette Nemzeti Katasztrófavédelmi Hatóság levélben fordult a tartományokhoz, amelyben azt írta, hogy nem világos, mennyi pénzt kell elkülöníteni a kártérítésre, mivel a járvány nem ért véget.

Azt is közölte, hogy a pénzügyi óvatosság megköveteli, hogy úgy tervezzenek, hogy a halálesetek számának növekedése esetén nagyobb számú embernek tudjanak segítséget nyújtani.

Néhány tartomány, köztük Karnátaka már bejelentette, hogy magasabb, 100 ezer rúpiás kártérítést nyújt a koronavírusban elhunyt hátrányos helyzetű emberek családjainak. Egy jelentés szerint eddig tizenhat családnak fizettek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×