Az Egyesült Államok kongresszusának szenátusa kedd este megszavazta, hogy Donald Trump korábbi elnök alkotmányos felelősségre vonása nem alkotmányellenes. Erre azért volt szükség, mert Trump ügyvédjei szerint hivatalban nem lévő elnök ellen az alkotmány nem teszi lehetővé az impeachmentet. Az eljárásról a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Tanulmányok Kutatóintézetének munkatársát kérdezte az InfoRádió.
Csizmazia Gábor emlékeztetett: a probléma gyökere, hogy Donald Trump már nincs hivatalban, azonban, amikor elindították az eljárást ellene, akkor még hivatalban volt. A keddi szavazás végeredményének ismeretében az is kijelenthető, hogy az ügy, ha nem élesen, de még a republikánusokat is megosztotta, akik közül végül 45-en voksoltak úgy, hogy az impeachment eljárás alkotmányellenes.
A következő lépés maga a tárgyalás, ami a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Tanulmányok Kutatóintézetének munkatársa szerint „villámgyorsan” le fog zajlani, noha egy jó ideje már hallani róla.
Akár már a jövő hét elején sor kerülhet rá, ha úgy egyeznek meg a felek, hogy nem hallgatnak meg tanúkat.
Mint ismert, az impeachment egy-egy ügyvivőjének a megállapodása határozza meg, hogy pontosan milyen feltételek mellett és ütemben fogják lebonyolítani magát a tárgyalást, amely során a szenátus tagjai – hasonlóképp egy bírósági tárgyaláshoz – egy meghatározott időn belül meghallgatják a leköszönt elnök védelmét, valamint a vádat. Ezzel kapcsolatban az a megállapodás született, hogy a vádnak és a védelemnek
két napon belül tizenhat–tizenhat órája lesz kifejtenie a véleményét az ügyben,
majd a végén egy kétórás szakaszban a záró álláspontját kell megtennie. Csizmazia Gábor megjegyezte, a mostani folyamat a 2020 elejinél is gyorsabb lehet, és akár jövő hét elején meglehet az eredmény, illetve maga a szavazás.
Ez pedig
valószínűsíthetően Donald Trump felmentését fogja jelenteni,
hiszen, a korábbi szavazáskor eleve több mint 40 republikánus szenátor tartotta alkotmányellenesnek, és ők vélhetően a jövő héten is a volt elnök védelmében fognak voksolni, miközben a száz fős szenátusban 67 szavazatra lenne szükség, hogy elítéljék Donald Trumpot – mutatott rá a szakértő, aki szerint a mostani szavazás, amellett, hogy tiszta vizet öntött a pohárba abban a tekintetben, hogy alkotmányellenes vagy sem az eljárás, arra is jó volt, hogy a republikánusok „kiugrasszák a nyulat a bokorból”, hogy nagyjából lehessen sejteni, hogy kik azok akik Trump mellett és ellen fognak szavazni.
Bár az ügy során sokáig csendben lévő Joe Biden is azt nyilatkozta, hogy valószínűtlen, hogy a volt elnököt bűnösnek nyilvánítsák, a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a megkérdezettek szűk többsége szerint, 52-54 százalék, Donald Trumpot felelősségre kellene vonni, de ahogyan telik-múlik az idő, jellemzően csökken az impeachment iránti érdeklődés az amerikai társadalomban, ami a korábbi eljárás során is megfigyelhető volt.