Emanuel Macron elnök kezdeményezésére január 17-én megalakult az Imámok Nemzeti Tanácsa, amelynek feladata egyeztetni az iszlám vallás alapelveit a francia köztársaság alapelveivel.
A francia elnök legfőbb célja, hogy egy értékchartát fogadjanak el a vallási vezetők - mondta az InfoRádiónak Szűcs Anita Franciaország-szakértő, a Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszékének docense.
"A kilenc legnagyobb muszlim irányzat imámja ült össze, hogy a francia elnök kérésére alapelveket dolgozzanak ki. Jelenleg öten már aláírtak egy egyezséget, négy kis felekezet még mindig dolgozna a nyilatkozaton; legyen egy olyan keretrendszer, ami
visszaszorítja a radikális iszlám imámok, szervezetek külföldi finanszírozását, és ami megalapítja azt az imámképzést, ami segít megalapozni, hogy a mérsékelt iszlám irányzat legyen az irányadó,
ahogy most is az."
Szűcs Anita hozzátette cél, hogy megszabadítsák a mecseteket a külföldi befolyástól.
"Az egyház és az állam szétválasztása miatt nem támogathatja az állam a mérsékelt közösségeket, hogy építsenek templomot maguknak, viszont főleg a szalafita irányzat, amit Szaúd-Arábia finanszíroz, a kilencvenes évektől nagyon erőteljesen előretört Franciaországban, kaptak imámot Marokkóból, Algériából, Szaúd-Arábiából vagy Törökországból."
Eközben Marine Le Pen a Nemzeti Tömörülés vezetője betiltaná a hidzsáb viselését, és mindennemű vallási jelképet kitiltana a közterekről. Szűcs Anita szerint kétséges, hogy a női fejkendő tiltásával lehet tenni az iszlám radikalizmus visszaszorításáért.
"Franciaországban a szekularizmusnak pont az az alapja, hogy a közéletben a francia polgári vallás, a laicitás szétválasztja és a magánélet terébe helyezi a vallási jelképek viselését.
Ez nem egy szélsőséges gondolat a franciáknál. Teljesen betiltani a hidzsábot viszont nem biztos, hogy a radikalizmus elleni megfelelő harc része, nem biztos, hogy megoldja a problémát."
A legtöbb muszlim hívő észak-afrikai származású Franciaországban, de török muszlimok is jelen vannak, bár jóval kisebb arányban, mint Németországban vagy Ausztriában. Sok különböző felekezetre, irányzatra oszlik az iszlám hit, így nehéz közös a világi, polgári értékrendhez igazodó értékchartát kidolgozni.