Infostart.hu
eur:
399.62
usd:
341.85
bux:
99921.45
2025. július 12. szombat Dalma, Izabella
Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója 2019. október 17-én. A tárgyalások középpontjában a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről született megállapodás áll.
Nyitókép: MTI/AP pool/Olivier Matthys

Megreformálná az Európai Uniót az Európai Parlament

Az unió reformját sürgeti az Európai Parlament, amely erről egy konferencián egyeztetne a tagállamokkal. Az InfoRádiónak nyilatkozó magyar kormánypárti és ellenzéki európai parlamenti képviselő is egyetértett abban, hogy a tagállamoknak egyenjogúaknak kell lenniük, azonban arról eltérően vélekedtek, hogy tagállami vagy uniós szinten kell megoldást találni a globális kihívásokra.

A járványhelyzet után az Európai Unió reformja időszerűbb, mint valaha, így az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa minél hamarabb meg kell, hogy kezdje az unió jövőjéről szóló konferencia kereteivel kapcsolatos egyeztetéseket – állapította meg határozatában az Európai Parlament.

Trócsányi László fideszes EP-képviselő az InfoRádiónak azt mondta: a magyar érdek az, hogy az Európai Unió a tagállamok egyenjogúságát hangsúlyozza, és ne egy olyan hierarchikus rendszert állítson fel, amelyik egy ortodox, föderációs irányba viszi el az európai építkezést.

"Az kiderült, hogy igazából a tagállamok azok, amelyek képesek az ügyeket megoldani, de koordinációra szükség van" - mondta a volt igazságügyi miniszter. Hozzátette: álláspontjuk szerint a szerződéseket be kell tartani, és ez az elvárásuk az európai intézmények felé is. "Mi a lopakodó hatáskörgyakorlást mindig visszautasítottuk" - hangsúlyozta a politikus.

Európa jövőjét abban látja, hogy az európai építkezés legitimációját, vagyis a nemzeti parlamentek szerepkörét erősíteni kell.

"Enélkül egy nagyon távoli és nagyon fölülről építkező Európai Uniót akarnak létrehozni" - tette hozzá a politikus.

Az Európai Parlament DK-s alelnöke szerint egységesebb, több területre kiterjedő együttműködésre van szükség Európában, amelyet egy erős Európai Uniónak kell koordinálnia. Dobrev Klára az InfoRádiónak azt mondta: a globális kihívások nem kezelhetők tagállami szinten.

"Tagállami szinten nem tudjuk megállítani a vírust. Kell hozzá egy erős együttműködés, egy közös egészségügyi unió, ahol például a járvány elleni védekezést, a közbeszerzéseket egységesítjük, hogy ezzel tudjunk segíteni azoknak, akik bajban vannak. Azt is lehet látni, hogy

a gazdasági nehézségeket sem tudják az országok külön-külön legyőzni, ahhoz is egy sokkal nagyobb együttműködés kell"

- jelentette ki Dobrev Klára. Szerinte a konferencia épp azt a célt szolgálná, hogy ez az új, erősebb Európa úgy alakuljon ki, ahogy az az embereknek jó. "Azért szeretnénk, ha minél hamarabb elindulna a vita, hogy a legégetőbb problémákra, mint a munkanélküliség, az egészségügy, a klímaváltozás mielőbb közösen válaszokat találjunk" - tette hozzá a DK-s politikus.

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság elképzelése szerint az Európa jövőjéről szóló konferencia már ősszel elkezdődhet, ehhez azonban az Európai Unió Tanácsának egyetértésére lesz szükség.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
E-pénztárgép: nem is egy, hanem két nagy dobásra is készül a kormány

E-pénztárgép: nem is egy, hanem két nagy dobásra is készül a kormány

Július elsejétől már működik az e-pénztárgép, amellyel élhet minden vállalkozás, amelynek a nevén okostelefon van. 2026. szeptember elsejétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni, köztük a szépségiparban dolgozó vagy az ingatlanügyletekkel foglalkozó vállalkozásoknak is – mondta Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.

Szikkadt a magyar föld, de nagyon nem jó, hogy így esett le a sok eső

Hétfőn heves viharokkal érkezett meg a hidegfront, ami végre csapadékot is hozott. Az eső minden cseppje számít, ugyanis az ország 95 százalékán súlyos vagy nagyfokú aszály van – hangsúlyozta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
A Xiaomi megcsinálta, amit az Apple akart, csak sokkal jobban

A Xiaomi megcsinálta, amit az Apple akart, csak sokkal jobban

A technológiai óriások régóta kísérleteznek azzal, hogy az elektronikai ipar után meghódítsák az autóipart is. Az elektromos járművek gyors térnyerése, a belső égésű motoros autókhoz képesti relatíve alacsonyabb technológiai belépési küszöb, és az autók egyre szoftverközpontúbbá válása a nagy tech cégek számára is vonzó célponttá tette az iparágat. Az Apple közel egy évtizedet töltött a Project Titan fejlesztésével, de 2024 elején végleg leállította a projektet. Ezzel szemben a Xiaomi mindössze három év alatt megtervezte, kifejlesztette és piacra dobta első saját járművét, a Xiaomi SU7-et, ami hamar a világ egyik legkeresettebb elektromos autójává vált. Megnéztük, hogy sikerült véghez vinnie a kínai cégnek azt, amibe az Apple bicskája beletört.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×