eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
John Longworth brit Európai Parlament-i képviselő és társai az EP brüsszeli üléstermében 2020. január 29-én, miután az Európai Unió törvényhozása jóváhagyta a Nagy-Britanniával kötött kilépési megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Az Európai Parlament az Egyesült Királyságnak: viszlát, hiányozni fogtok

Az Európai Parlament jóváhagyta a brexitet, ez a kilépési megállapodás életbe lépéséhez szükséges utolsó előtti megállapodás. Ahhoz, hogy az Egyesült Királyság pénteken éjfélkor elhagyhassa az Európai Uniót, az Európai Tanács döntésére is szükség van.

"A mai szavazás nem a brexit melletti vagy elleni szavazás, ma egy rendezett brexitre voksolunk, a rendezetlen ellenében. Ha meg tudnánk állítani a brexitet a mai szavazással, én lennék az első, aki erre buzdítaná önöket - így kezdte a szerdai voksolás előtti vitát Guy Verhostadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi megbízottja.

Az EP végül 621 igen, 49 nem és 13 tartózkodás mellett jóváhagyta az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kilépési megállapodást.

Michel Barnier, az Európai Bizottság brexitügyi főtárgyalója azt mondta: a felek feladata most az lesz, kezeljék a kilépés következményeit, és levonják a tanulságait. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt hangsúlyozta: mindkét fél kötelessége, hogy a brexit utáni világban a britek és az európaiak számára a legjobbat keressék. Szerinte a kilépés a régi barátságról és egy új korszak kezdetéről szól.

"Az elmúlt évek során megannyi európai parlamenti kéviselő hozzájárult ahhoz, hogy ezt a parlamentet és az Uniót erőssé tegyük. Önöké a tiszteletünk, a hálánk, különösen az önök elmúlt három és fél évben tanúsított ellenállásáért. Hiányozni fognak, de megtartjuk barátságunkat. Számíthatnak ránk, mivel tudjuk, hogy mi is számíthatunk önökre" - hangsúlyozta a Bizottság elnöke.

Brüsszel, 2020. január 29.
Európai parlamenti képviselők az EP brüsszeli üléstermében 2020. január 29-én, miután az Európai Unió törvényhozása jóváhagyta a Nagy-Britanniával kötött kilépési megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
MTI/EPA/Reuters pool/Yves Herman
Európai parlamenti képviselők az EP brüsszeli üléstermében 2020. január 29-én, miután az Európai Unió törvényhozása jóváhagyta a Nagy-Britanniával kötött kilépési megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget. MTI/EPA/Reuters pool/Yves Herman

David Sassoli, az Európai Parlament elnöke aláírta az elfogadott a dokumentumot, majd arról beszélt: az Uniónak és az Egyesült Királyságnak is dolgoznia kell azon, hogy új kapcsolatokat építsen ki, szem előtt tartva a polgárok jogait és védelmét.

"Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót, de továbbra is Európa része marad azon értékek alapján, amelyek összekötnek bennünket"

- tette hozzá.

A dokumentumot még az uniós tagországok kormányainak képviselőiből álló Tanácsnak is végérvényesen el kell fogadnia. Uniós részről ezzel fejeződik majd be a kilépési megállapodás jóváhagyási folyamata.

Brüsszel, 2020. január 29.
Nigel Farage, a brit Brexit Párt vezére távozik az Európai Parlament brüsszeli épületéből 2020. január 29-én, miután az Európai Unió törvényhozása jóváhagyta a Nagy-Britanniával kötött kilépési megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
MTI/EPA/Olivier Hoslet
Nigel Farage, a brit Brexit Párt vezére távozik az Európai Parlament brüsszeli épületéből a brexit-megállapodás megszavazása után. MTI/EPA/Olivier Hoslet

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×