eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az Európai Bizottság elnökének megválasztott Ursula von der Leyen német kereszténydemokrata politikus az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.
Nyitókép: MTIKoszticsák Szilárd

A jogászokon is múlhat az új Európai Bizottság sorsa

Romániának továbbra sincs biztosjelöltje, valamint az elhúzódó brexit miatt már Londonnak is elő kell állnia egy aspiránssal a testületbe. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: elvileg november 11. és 13. között kell meghallgatnia az Európai Parlamentnek az új biztosjelölteket, akikről a hónap végén szavaznak. Előfordulhat azonban, hogy csonkán alakul meg az Európai Bizottság.

Ursula von der Leyen hétfőn meginterjúvolta Várhelyi Olivért és az új francia jelöltet, Thierry Bretont, és kedden kiderült, hogy mindkettőjük kinevezésére rábólintott. A fő kérdés ugyanakkor továbbra is az, hogy mi lesz a román térfélen, ahol ahelyett, hogy egyszerűsödne a helyzet, egyre bonyolultabbnak tűnik – fogalmazott Gyévai Zoltán az InfoRádióban. Romániának a jövő héten lehet új jelöltje, amennyiben a román parlament jóváhagyja november 4-én Ludovic Orban néppárti kabinetjét, ami egyáltalán nem garantált.

A Bruxinfo főszerkesztője szerint Von der Leyen megválasztott bizottsági elnöknek viszont mind a 27 tagállami jelölttel kell számolnia, így a román jelölt nélkül az egész folyamat nem keresztülvihető, hiszen az Európai Parlament is várja, hogy meglegyen az összes biztosjelölti név, hogy azután egészében tudjanak szavazni az új Európai Bizottságról. A szakértő szerint emiatt egyelőre nincs is értelme meghallgatni Várhelyi Olivért, vagy akár a francia Thierry Bretont.

Gyévai Zoltán úgy látja, Von der Leyen, bár ezt nem jelentette be, nyilvánvalóan kitűzhetett maga számára egy észszerű határidőt, ameddig kész lehet várni a román jelöltre. A tervek szerint november 11. és 13. között lenne az említett három, a magyar, a francia és a román biztosjelölt meghallgatása, az Európai Parlament pedig november 27-én végszavazna a következő Európai Bizottságról. Ennélfogva a románoknak van még egy hetük, de ha sikerül is új névvel előállniuk, a jelöltnek csak pár napja lesz a felkészülésre.

Ha nem lesz brit jelölt, román sem kell?

Közben a britek három hónapos hosszabbítást kaptak a minap, így viszont a szerződés értelmében Nagy-Britanniának is kell biztost jelölnie. Az viszont már más kérdés, hogy az említett szűk időszakban miként tudják rákényszeríteni Boris Johnsont, hogy ezt meg is tegye, jegyezte meg a Bruxinfo főszerkesztője

Szerinte

érdekes helyzet alakulna ki, ha a Európai Unió jogászai azzal állának elő, hogy a brit biztos jelölése nélkül is nyugodtan elfoglalhatja a helyét az új Bizottság, hiszen ilyen alapon a román jelölt hiányában is megtehetné.

Gyévai Zoltán emiatt nem zárná ki annak a lehetőségét, hogy ha Romániában túlságosan elhúzódna a folyamat, akkor 26 biztosjelölttel fog nekifutni Ursula Von der Leyen az ötéves időszaknak.

A témáról bővebben is szó lesz szerda este 7 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×