eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Twitter

Az amerikaiak sem tétlenkednek, rakétát lőttek ki Kaliforniából

Az Egyesült Államok vasárnap kísérletet hajtott végre közepes hatótávolságú hagyományos rakétával - jelentette be helyi idő szerint hétfő délután az amerikai védelmi minisztérium. Moszkva szerint élezik a katonai feszültséget.

Az Egyesült Államok először hajtott végre rakétakísérletet a szárazföldi telepítésű közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták felszámolásáról kötött orosz-amerikai (INF-)szerződés felmondása óta.

A Pentagon (védelmi minisztérium) bejelentése szerint a kísérletet a Kalifornia partjainál fekvő San Nicolas-szigeten hajtották végre, helyi idő szerint vasárnap délután fél háromkor.

"A teszt során szerzett adatok megadják a szükséges információkat a védelmi minisztérium számára új, közepes hatótávolságú fegyverek kifejlesztéséhez" - olvasható a tárca közleményében.

Újságírók kérdésére a Pentagon egyik felelős tisztségviselője elmondta:

"Tomahawk típusú támadó cirkáló rakéták egyik változatát" tesztelték földi indításról.

Egy neve elhallgatását kérő katonai vezető szerint ez a hordozórakéta más típusú, mint a Romániában már hadrendbe állított és Lengyelországban hadrendbe állítandó AEGIS rakétaelhárító rendszerhez tartozó hordozórakéta, amiért Moszkva évek óta az INF-szerződés megsértésével vádolja Washingtont.

Az Egyesült Államokban régóta hadrendben vannak e rakétatípusok, amelyeket robotrepülőgépeknek, vagy - angol elnevezésük tükörfordítása szerint - cirkáló rakétáknak neveznek. A mostani kísérlet újdonsága - elemzők szerint - az, hogy földi indítóállásból bocsátották fel a rakétát.

  • Az amerikai kormányzat augusztus 2-án mondta fel az 1987-ben kötött - Ronald Reagan amerikai elnök és az akkori Szovjetunió kommunista pártfőtitkára, Mihail Gorbacsov által aláírt - INF-egyezményt.
  • A katonai szerződés a földi indítású hagyományos és nukleáris robbanófejekkel felszerelt, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákról és robotrepülőgépekről rendelkezett. A hatótávolságot 500-5500 kilométerben (300-3400 mérföldben) határozták meg.
  • A szerződés felmondásának napján Mark Esper amerikai védelmi miniszter bejelentette: az Egyesült Államok felgyorsítja az új típusú föld-levegő rakéták kifejlesztését.
  • Teszi ezt "óvatos válaszként Oroszország akcióira" - fogalmazott akkor Esper, utalva arra az amerikai és nyugat-európai álláspontra, miszerint Moszkva a 9M729 típusú rakéták kifejlesztésével már korábban megsértette az INF-szerződést. Moszkva ezt mindig tagadta.
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×