eur:
408.2
usd:
375
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Donald Trump amerikai elnök (j) és Orbán Viktor miniszterelnök megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2019. május 13-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Szakértő: mérföldkő Orbán Viktor és Donald Trump találkozója

Hosszú diplomáciai építkezés után megvalósult fontos állomásnak tartja a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója Donald Trump és Orbán Viktor hétfői találkozóját. Az amerikai elnök és a magyar miniszterelnök a védelmi és energetikai együttműködésről is tárgyalhatott - mondta Varga Gergely.

A hétfői találkozó mérföldkő a magyar-amerikai kapcsolatok történetében, nagy jelentőséget tulajdoníthatunk neki – mondta az InfoRádiónak a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója.

Varga Gergely szerint a washingtoni megbeszélés

egy hosszú építkezés fontos állomása, másfél-két év munkája van mögötte, annak a megkoronázása.

Egyben a további együttműködési területek feltérképezése és a vitás kérdésekben az érdekegyeztetés miatt bírt fontos jelentőséggel a magyar külpolitika és az amerikai-magyar kapcsolatok szempontjából.

A szakértő szerint a találkozót már hetekkel, hónapokkal előtte igyekeztek előkészíteni, de fontos politikai üzenete is van, hogy most, az európai parlamenti választás előtt tartották meg.

Az EP-választásokon vannak olyan ügyek, amelyekben az amerikai kormányzat által képviselt álláspont összhangban van a magyar kormány álláspontjával

– tette hozzá.

Varga Gergely szerint a védelmi együttműködés terén lehet várni konkrétabb bejelentést, vagyis azt, hogy a magyarok fegyvert vásárolnak az Egyesült Államoktól. Ezen túl az energetika terén lehet szó új együttműködés kialakításáról, akár a romániai földgáz vásárlásával, akár a horvátországi cseppfolyósított földgáz vásárlásával. Ez javíthatja az ország helyzetét az oroszokkal szembeni tárgyalásokon is – tette hozzá.

Arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok részéről bizonyos keretek között legitim az, hogy Magyarország az oroszokkal és Kínával is kereskedik, hiszen minden vitás kérdés ellenére Washington is ezt teszi. Azonban sok európai országra, így Magyarországra is komoly amerikai nyomás nehezedik, hogy főleg stratégiai területeken, mint az energetika vagy az új infokommunikációs technológiák, a nyugati beruházásokat válasszák, és ne növeljék függésüket – fejtette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×