Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Nobel-díj - Két év börtönt kapott a Svéd Akadémia botrányhőse

Kétrendbeli nemi erőszakért ítélték el a 72 éves férfit, akinek a felesége az irodalmi Nobel-díjat odaítélő testület tagja. A férfi többször szivárogtatta ki a hivatalos bejelentés előtt a díjazottak nevét. A botrány miatt idén nem adják át az irodalmi Nobel-díjat.

A 72 éves férfit a svéd bíróság bűnösnek találta abban, hogy 2011-ben kétszer megerőszakolt egy fiatal nőt egy stockholmi lakásban.

"Semmi nem indokolja, hogy két évnél kevesebb büntetést kapjon" - mondta az ítéletet kihirdető bíró. A bíróság egyhangúlag hozta meg döntését. Az ügyész három év szabadságvesztést indítványozott. A tárgyalást zárt ajtók mögött tartották, a sértett személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra.

Arnault-t összesen 18 nő vádolta meg nemi erőszakkal, illetve a szexuális agresszió más formáival, de csak egyikük esetében került az ügy bíróság elé.

A férfit megvádolták azzal is, hogy felesége pozícióját kihasználva a Svéd Akadémiával finanszíroztatta saját kulturális vállalkozását, de a korrupciós vádak ügyében kellő bizonyíték híján, illetve elévülés miatt nem emelt vádat az ügyészség.

A Svéd Akadémia belső vizsgálata feltárta azt is, hogy

Arnault 1996-tól hét alkalommal, még a hivatalos bejelentés előtt kiszivárogtatta a Nobel-díjasok nevét.

Amikor az Arnault elleni vádak tavaly novemberben napvilágot láttak, az akadémia tagjainak többsége úgy döntött, hogy felesége, Katarina Frostenson továbbra is a 18-fős testület tagja maradhat. Tiltakozásul a tagok számottevő része lemondott, illetve szünetelteti részvételét a munkában, ennek következtében - 70 év óta először - idén nem adják át az irodalmi Nobel-díjat.

A 232 éves történetének legsúlyosabb válságát átélő akadémia azt ígéri, hogy jövőre két irodalmi Nobel-díjast nevez meg.

Svédországban a nemi erőszakot minimálisan két, maximálisan hét év börtönnel sújtják.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×