eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Brüsszel, 2018. június 28.Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülése 2018. június 28-án. (MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq

Eljárást indított Lengyelország ellen az Európai Bizottság

Az igazságszolgáltatás függetlenségéért aggódik az Európai Unió legfőbb döntéshozó szerve.

Kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen a legfelsőbb bíróságról szóló törvény miatt az Európai Bizottság. A jogszabály értelmében a héten kényszernyugdíjaznák a bíróság minden harmadik jelenlegi tagját. Brüsszel szerint az igazságszolgáltatás függetlenségét aláásó jogszabály született, és hiába vitatták meg a kérdést korábban az úgynevezett jogállamisági párbeszéd keretében, a bizottság szerint nincs jele előrelépésnek a folyamatban. Brüsszel ezért sürgősséggel döntött a kötelezettségszegési eljárás megindításáról, de továbbra is kész a párbeszéd folytatására, hogy sikerüljön orvosolni

"a lengyel jogállamiságot fenyegető rendszerszintű veszélyeket."

A sokak által aggályosnak tartott lengyel igazságügyi reform keretében 65 évre csökkentik a legfelsőbb bíróság mostani tagjaira vonatkozó nyugdíjkorhatárt, így a 72 bíró közül 27-nek kedden nyugdíjba kell vonulnia. A bírálók szerint ezzel az utolsó független bíróság is megszűnhet rendesen működni az országban.

Az Európai Bizottság most úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldött Lengyelországnak, és ezzel megindult az eljárás.

A lengyel hatóságoknak egy hónapjuk van válaszolni a levélben ismertetett kifogásokra. Amennyiben nem érkezik válasz, vagy pedig Lengyelország olyan észrevételeket tesz, amelyek nem tekinthetők kielégítőnek, az Európai Bizottság úgy dönthet, hogy a jogsértési eljárás következő lépéseként úgynevezett indokolással ellátott véleményt küld Varsónak. Ezt követően - ha szükséges - az Európai Bíróság elé vihetik az ügyet.

Lengyelország: ez tagállami hatáskör

A lengyel külügyminiszter az eljárás megindítására reagálva közölte, hogy a bíróságok megreformálása a tagállamok hatáskörébe tartózik. Jacek Czaputowicz szerint az Európai Bíróság - amely elé az Európai Bizottság a lengyel törvény ügyét vinné - arra hivatott, hogy az uniós jogot illető kérdésekben döntsön.
Mint mondta, Varsó bizonyítani fogja, hogy a bírósági rendszer megreformálása nem az uniós bíróság, hanem a tagállamok hatáskörébe tartozik, tehát helytelen az Európai Bizottság indoklása.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×