eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Brüsszel, 2018. június 28.Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülése 2018. június 28-án. (MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq

Eljárást indított Lengyelország ellen az Európai Bizottság

Az igazságszolgáltatás függetlenségéért aggódik az Európai Unió legfőbb döntéshozó szerve.

Kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen a legfelsőbb bíróságról szóló törvény miatt az Európai Bizottság. A jogszabály értelmében a héten kényszernyugdíjaznák a bíróság minden harmadik jelenlegi tagját. Brüsszel szerint az igazságszolgáltatás függetlenségét aláásó jogszabály született, és hiába vitatták meg a kérdést korábban az úgynevezett jogállamisági párbeszéd keretében, a bizottság szerint nincs jele előrelépésnek a folyamatban. Brüsszel ezért sürgősséggel döntött a kötelezettségszegési eljárás megindításáról, de továbbra is kész a párbeszéd folytatására, hogy sikerüljön orvosolni

"a lengyel jogállamiságot fenyegető rendszerszintű veszélyeket."

A sokak által aggályosnak tartott lengyel igazságügyi reform keretében 65 évre csökkentik a legfelsőbb bíróság mostani tagjaira vonatkozó nyugdíjkorhatárt, így a 72 bíró közül 27-nek kedden nyugdíjba kell vonulnia. A bírálók szerint ezzel az utolsó független bíróság is megszűnhet rendesen működni az országban.

Az Európai Bizottság most úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldött Lengyelországnak, és ezzel megindult az eljárás.

A lengyel hatóságoknak egy hónapjuk van válaszolni a levélben ismertetett kifogásokra. Amennyiben nem érkezik válasz, vagy pedig Lengyelország olyan észrevételeket tesz, amelyek nem tekinthetők kielégítőnek, az Európai Bizottság úgy dönthet, hogy a jogsértési eljárás következő lépéseként úgynevezett indokolással ellátott véleményt küld Varsónak. Ezt követően - ha szükséges - az Európai Bíróság elé vihetik az ügyet.

Lengyelország: ez tagállami hatáskör

A lengyel külügyminiszter az eljárás megindítására reagálva közölte, hogy a bíróságok megreformálása a tagállamok hatáskörébe tartózik. Jacek Czaputowicz szerint az Európai Bíróság - amely elé az Európai Bizottság a lengyel törvény ügyét vinné - arra hivatott, hogy az uniós jogot illető kérdésekben döntsön.
Mint mondta, Varsó bizonyítani fogja, hogy a bírósági rendszer megreformálása nem az uniós bíróság, hanem a tagállamok hatáskörébe tartozik, tehát helytelen az Európai Bizottság indoklása.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×