Európai összefogást sürgetett Berlinben az unióból távozó Nagy-Britannia hírszerzési főnöke. Andrew Parker, az MI5 első embere meg is nevezte a közös ellenséget, Oroszországot. Berlinben, európai biztonsági főnökök előtt tartott előadásában Parker azt mondta, hogy Oroszország agresszív lépései magukban foglalják a beavatkozásokat a választásokba, a kibertámadásokat, a dezinformációs kampányt és a „huligán bűncselekményeket”.
Ugyanakkor igyekezett másképp fogalmazni, mint általában a brit politikusok vagy a média:
„az ellenséges lépések fő elkövetője az orosz kormány.
Vegyék észre, nem használom az Oroszország szót. Nagy-Britannia teljességgel csodálja és tiszteli az orosz népet büszke kultúrájáért és hosszú történelméért” – állította, bár az elmérgesedett helyzetben az oroszok úgy látják: a britek gyűlölik őket „Nem akarjuk növelni a feszültséget és visszatérni a hidegháború veszélyes időszakához” – mondta és azt is közölte, el fogják szigetelni az orosz kormányt.
Ez volt az első alkalom, hogy az MI5 hivatalban lévő igazgatója külföldön a nyilvánosság elé lépett, és a cél az volt, hogy a Brexit ellenére fennmaradjon a biztonsági együttműködés a britek és az európaiak között.
Parker, aki egy orosz egyetemen is tanult, arról beszélt, hogy a Kreml célja, hogy vezető szerepet töltsön be a világszínpadon, csodálatra méltó cél, és megvan a módja, hogy ezért dolgozzanak a jogtisztelő nemzetközi rendszerben. Oroszország azonban a katonai és kémszervezetek útján próbálja ezt elérni, és amikor ellenállással találkozik, akkor reakciója „a szemrebbenés nélküli hazudozás”.
„Az orosz állam jól bejáratott doktrínája a médiamanipuláció, a közösségi médiában terített dezinformáció, a torzítások, a kémkedés új és régi fajtái, a magas szintű hekkertámadások, katonai erő és huligán bűnözői magatartás fúziója.
Ezt nevezik manapság hibrid fenyegetésnek” – mondta.
Parker kitért a nyugat által Moszkva számlájára írt Salisbury mérgezésre. Ez nemcsak a volt orosz-brit kettős ügynök, Szergej Szkripalj és lánya, Julija életét sodorta veszélybe, hanem helyi lakosokét is. Felépülésük, a „szinte csodával határos orvosi ellátás eredménye” – mondta – miközben Moszkvában erős bizalmatlansággal fogadják a vegyi támadásról szóló állításokat, és a briteket vádolják hazudozással.
Parker a német BFV hírszerző ügynökség konferenciáján beszélt. Azt mondta, ő nem politikus és hazája az EU-ból és nem Európából lép ki. Ezért döntő fontosságú, hogy a biztonsági együttműködés – az adatmegosztás és a légiutaslisták megosztása – ne szakadjon meg. Annak ellenére, hogy az Iszlám Állam területet vesztett a Közel-Keleten, hosszú éveken át fenyegetést jelent majd – figyelmeztetett.