eur:
411.12
usd:
394.88
bux:
79350.09
2024. november 22. péntek Cecília

Mianmar visszaengedi a menekülteket

Visszatelepítik Mianmarba az etnikai tisztogatások és mészárlások elől elmenekült rohingyákat. Erről a menekülteket befogadó Banglades és Mianmar állapodott meg. Az alku szerint a mianmariak hetente 1500 menekültek engednek vissza.

Az augusztusban indult katonai akció során történt kegyetlenkedések miatt – amelyeket az ENSZ és az Egyesült Államok népirtásnak minősített – a mianmari rohingya muzulmán kisebbség több mint 650 ezer tagja a szomszédos Bangladesbe menekült.

A mianmari buddhista többség, betelepült jövevényeknek tartja őket, akik állampolgársággal sem rendelkeznek. A menekülők különösen kegyetlen tettekről számoltak be, mészárlásokról, faluégetésekről, nemi erőszakról és gyerekek tűzbe dobálásáról.

A mianmari hadsereg ugyanakkor azt mondja, hogy egy, a rendőrségre támadó szélsőséges muszlim szervezet ellen léptek fel. A válság a nyugaton eddig ünnepelt volt ellenzéki vezető, majd a gyakorlatban a miniszterelnöki posztot betöltő Aung Szan Szú Kji jó hírébe került. Mivel a korábbi legendás demokrácia-párti aktivista kerülte, hogy a sokáig az országot irányító hadsereggel szembeszállva elítélje a kegyetlenkedéseket, nyugaton azt követelik, hogy vegyék el tőle a fogság éveiben betöltött szerepéért neki ítélt Nobel-békedíjat.

Banglades és Mianmar most megállapodott a rohingyák fokozatos visszatelepítéséről, de az ENSZ és a segélyügynökségek azt mondják: csak akkor térjenek vissza, amikor azt biztonságban tehetik meg.

Mianmar azt is megígérte, hogy ideiglenes szállásokat biztosít a menekülteknek, majd újjáépíti otthonaikat. A bangladesiek viszont kénytelenek voltak beérni azzal, hogy heti 15 ezer helyett csak heti 1500 embert vesz vissza Mianmar, és hogy az alkut 3 hónap múlva felülvizsgálják.

Tudósítók szerint a konfliktus idején több, mint 350 falut gyújtottak fel Mianmar Rakhine szövetségi államában. A hadsereg tagadja, hogy jogsértéseket követett volna el, de nem engedi be a független nyomozókat, és a segélyügynökségeknek is csak korlátozott hozzáférést biztosít.

Mindeközben Mianmarban továbbra is erős a rohingyákkal szembeni gyűlölet. A buddhista többség tagjai közül néhányan azt mondták, harcolni fognak a tömeges visszatelepítés ellen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×