Egyértelműen érezhető lesz a német kormányalakítási kudarc a következő hónapokban, mert mindenki arra várt, hogy a német kancellár Emmanuek Macron mellett megadja az igazi lendületet az európai reformokhoz – mondta Feledy Botond, hozzátéve, a helyzet időzítéseket kifejezetten kellemetlenné teszi.
„Komoly csúszás van.
És több időablakkal sem kompatibilis, ami azt jelenti, hogy 2019 tavaszán lejár a Brexit, ami egyrészt politikai alkalom a politikai reformok véglegesítéséhez és hatályba léptetéséhez. Másrészt Macronnak pörög a mandátuma, a lejárta előtt fel kellene tudni mutatnia látható eredményeket.”
Meddig húzódhat?
Több politikai dilemma van – jelezte a külpolitikai elemző.
„Egyrészt a német ügyvezető kormány, a CDU/CSU és a szocialisták alkotta kabinet jogilag nincs korlátozva. Bár a szokások szerint az ügyvezető kormány nem hoz fontos döntéseket, nincs jogi akadálya annak, hogy az uniós üléseken érdemi szavazatokkal részt vegyenek. Ha a krízis nagyon elhúzódik, a jelenlegi, ügyvezető kormány mindig tud cselekedni" - fejtette ki.
Hozzátette, ugyanakkor lesznek olyan szereplők Európában, amelyek megpróbálják tovább tematizálni a lehetséges német koalíciós tárgyalást vagy az előrehozott választás kérdéseit.
„Ekkor a németek megélhetik azt, hogy a franciák vagy erős brüsszeli szereplők,
kisebb témákban akár át tudják venni a kezdeményezést Németországtól.”
Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy-egy ilyen döntés eredményes is lehet egy erős, biztos német kormány rábólintása nélkül – mondta Feledy Botond.
„A német szavazat a legsúlyosabb a Tanácsban, a német EP-képviselők szavazata szám szerint is a legnagyobb. Számít az, hogy lesz-e olyan kormány, ami hajlandó ezt támogatni német oldalról” - emelte ki.
Az előrehozott választás is legalább féléves csúszást jelent – fűzte hozzá a külpolitikai elemző.