eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin

Peking is beszólt, nem is akárhogy

Kína finoman nyugalomra intette az egyre harciasabb kijelentéseket tevő Phenjani vezetést – legalábbis ez olvasható ki egy most megjelent újságcikkből.

Peking is beszállt a retorikai háborúba, nem is akárhogy. A Kínai Kommunista Párt angol nyelvű hivatalos lapja, a Global Times azt írta, az ország vezetésének egyértelművé kell tennie: ha az Egyesült Államok és Dél-Korea megtámadná Észak-Koreát, azért, hogy megdöntse a rezsimet, megváltoztassa az ország politikai rendszerét, akkor Kína megakadályozná őket ebben.

A cikk azonban arról is ír, ha Észak-Korea indítana először támadást Amerika ellen, Peking semleges maradna.

Vagyis Phenjan tulajdonképen magára maradna, Amerikával, és szövetségeseivel többek között Dél-Koreával, Japánnal és Ausztráliával szemben.

Legutóbb Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök jelezte, az Egyesült Államok segítségére sietne, ha Phenjan megtámadná.

Az amerikai kormányzat részéről legutóbb éppen a védelmi miniszter beszélt a kiéleződött konfliktusról. James Mattis azt mondta, az Egyesült Államok továbbra is abban bízik, hogy diplomáciai úton sikerül rendezni a krízist, majd hozzátette:

„Mindannyian tudjuk, hogy a háború milyen következményekkel jár... ...katasztrófa lenne”

- mondta az amerikai védelmi miniszter, aki jelezte, az ő feladata a katonai megoldások kidolgozása, de Washington a diplomáciai megoldásra koncentrál.

Korábban Donald Trump amerikai elnök újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, sem ő, sem pedig az adminisztráció más tagja "nem beszélt" megelőző csapásmérésről Észak-Koreára. Hozzátette, talán korábban nem fogalmazott elég keményen.

„Amennyiben Észak-Koreai bármilyen támadást fontolgatna ellenünk, vagy a szövetségeseink ellen, kezdhetnek nagyon aggódni, és okuk is van az idegességre. Mert ami velük történne ezek után... olyan bajba kerülhetnek, mint korábban kevés más nemzet" – mondta az Egyesült Államok elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×