eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Trump lassan tanul

Trump lassan tanul

Donald Trump kevés ahhoz, hogy egyedül megváltoztassa a világot - mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet Donald Trump és a világ című külpolitikai beszélgetéssorozatának egyik résztvevője, Ugrósdy Márton.

Az amerikai elnöknek nem korlátlan a hatalma, a szenátus, a nemzetközi egyezmények, az ENSZ és a NATO is hatással van arra, hogy mit tehet meg - mondta az InfoRádiónak a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese.

Nagy lendülettel fogott hozzá Donald Trump ahhoz, hogy saját képére formálja az amerikai külpolitikát. De egyelőre úgy tűnik, hogy a bírósági rendszer a beutazási tilalom kapcsán erősebb, mint ő, a külpolitikában és a háborúk kapcsán a szenátussal együtt kell működnie.

Az elnök azon az úton indult el, amit a választási kampányban kijelölt önmaga számára. A szabadkereskedelmi egyezmények kapcsán tanúsított magatartása és Izraellel kapcsolatos álláspontja az, amiről a kampányról volt szó. Kína esetében vagy a NATO kapcsán azonban már látható, hogy

a realitás elkezdett kopogtatni az amerikai elnök ajtaján, de úgy tűnik, a felismerés pillanata itt még hátrébb van.

Ugrósdy Márton szerint az EU felett Donald Trump elnöksége alatt nem lesz ott az USA külső, jóindulatú ereje, egyfajta védőernyő, ami az unió összetartását támogatná. Az elemző szerint

"ez lehetőség arra, hogy az EU most eldöntse, hogy mit szeretne, és hogy miként próbálja saját magát meghatározni."

Ő úgy ítéli meg, hogy ez inkább lehetőség, mint kockázat, de vannak, akik kockázatként ítélik meg.

Az amerikai-orosz viszonnyal kapcsolatban kijelentette: nincs sok ok arra, hogy a két ország kapcsolata megváltozzon. Ugyanakkor, bár a média szereti, hogy Donald Trump szimpatizál Vlagyimir Putyinnal, az amerikai elnök köre továbbra is az Oroszországgal szembeni szankciók fenntartásáról beszél.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×