eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta

Lengyelország akár nyerhet is a Brexittel - szakértő az Arénában

A brit állampolgárokat jobban érdeklik a szomszédaik, mint a gazdasági kérdések, ez okozta Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Mitrovits Miklós Lengyelország szakértő. Hozzátette: Lengyelországnak akár gazdasági haszna is lehet a Brexitből.

Nagy-Britannia főleg a kelet-európai gazdasági bevándorlók miatt lép ki az Európai Unióból, a brit állampolgárokat ugyanis jobban érdeklik szomszédaik, mint a gazdasági kérdések – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Mitrovits Miklós, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa, Lengyelország szakértő.

„2-3 millió lengyelről beszélünk, aki Nagy-Britannia területén dolgozik. A jövőjük erősen kérdéses azok után, hogy Nagy-Britannia elsősorban pontosan azért lép ki, mert a kelet-európai gazdasági bevándorlókat szeretnék visszaszorítani. A brit állampolgárokat jobban zavar egy lengyel vagy szlovák szomszéd, mint az, hogy jobban éljenek” - fogalmazott a Lengyelország szakértő.

Mitrovits Miklós kiemelte, hogy az elmúlt időszakban egyre több támadás érte a kelet-európaiakat, többnyire lengyel vendégmunkásokat.

„Az utóbbi időben megszaporodtak a lengyelellenes támadások Nagy-Britanniában. Többször vertek meg az elmúlt hónapokban lengyeleket, sőt, gyilkosságra is sor került. Ezért ki is utazott a lengyel külügyminiszter, és tárgyaltak a britekkel. Bár itt nem a kormánytagok támadják meg őket, hanem a felhergelt lakosság. Ha egy kampányt beindítunk valami érdekében, vagy valami ellen, akkor előbb-utóbb ennek lehetnek ilyen következményei, főleg, ha ez egy másik népcsoport ellen irányul” - fogalmazott az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa.

A Lengyelország szakértő arról is beszélt, hogy a kilépés után mire számíthat Nagy-Britannia az EU-val, főleg a kelet-európai államokkal folytatott tárgyalásokon.

„Azt mondják a britek, hogy fél lábbal azért szeretnének bent maradni az Európai Unióban. Erre persze akkor mondhatnák ezek az országok, hogy akkor viszont valóban tartsák meg azokat a jogokat, amiket eddig is biztosítottak. Akkor viszont mi értelme olt a kilépésnek? Vétózni lehet ezekben a kérdésekben. Lelkiismeret-furdalás nélkül megvétózhatnak ilyen döntéseket” - véli a Lengyelország szakértő.

Mitrovits Miklós kiemelte: Európa üzleti életének átrendeződése miatt Lengyelországnak akár gazdasági haszna is lehet Nagy-Britannia kilépéséből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Sokat javult a férfiak és nők aránya a nemzetközi sportvezetésben; a múlt héten elsőként választottak női elnököt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság élére a zimbabwei Kirsty Coventry személyében, de még mindig vannak sportágak, amelyek esetében nagyon erős a férfidominancia. Az InfoRádió Kolbenheyer Zsuzsannát, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökét, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnökségi tagját kérdezte.

Demkó Attila az ukrajnai békefenntartásról: jelképes törekvés, Európa önmagában kevés hozzá

Az Egyesült Államok segítsége nélkül nagyon mérsékeltek az európaiak lehetőségei, így a hajlandók koalíciója korlátozott számban legfeljebb elrettentő céllal küldhet katonákat Ukrajnába – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet Stratégiai Jövők Programjának vezetője. A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, mely szankciók szigorításával lehetne még inkább megnehezíteni Oroszország helyzetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×