eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Obama: Hillary tisztában van vele, mekkora a tét

Hillary Clinton tisztában van vele, mekkora a tétje a mostani elnökválasztásnak - hangsúlyozta az amerikai elnök a Demokrata Párt elnökjelölt-állító konvencióján elmondott beszédében helyi idő szerint szerdán.

Barack Obama beszédét nagy várakozás előzte meg, és amikor az elnök megjelent a konvenciónak helyet adó sportarénában, az emberek - a felfokozott várakozásnak köszönhetően is - üdvrivalgásban törtek ki, és azt skandálták: "igen, megcsinálhatjuk!" (Yes, we can!). Ez volt a jelenlegi elnök nyolc évvel ezelőtti kampányának jelszava.

Mielőtt azonban Obama megjelent volna a színen, még bemutattak egy párperces filmet róla és elnöksége esztendeiről, sikeresnek ítélt politikai döntéseiről. A sportcsarnokban olyan volt a hangulat, mintha nem is Hillary Clinton, hanem Barack Obama volna az elnökjelölt.

Az elnök - az előrejelzéseknek megfelelően - a vezetése alatt eltelt nyolc évet elemezte, felidézte a jónak tartott döntéseket, hogy aztán amellett érvelhessen, hogy ennek a nyolc évnek a politikáját érdemes folytatni, vagyis pártja jelöltjét, Hillary Clintont kell megválasztani elnöknek.

A helyi idő szerint kedden tartott szavazáson Clinton megszerezte a demokrata pártküldöttek voksainak többségét, így immár hivatalos, hogy a 68 éves egykori first lady, New York-i szenátor és külügyminiszter a Demokrata Párt jelöltje a november 8-án tartandó amerikai elnökválasztáson, egyben az első női elnökjelölt az Egyesült Államok történetében.

Beszédében Obama hosszasan támadta Clinton republikánus vetélytársát, Donald Trumpot. Fenyegetőnek nevezte Trump esetleges elnökké választását, úgy fogalmazva, hogy a republikánus elnökjelölt álláspontjai nem is csak a politikai spektrum másik oldalán helyezkednek el, hanem egyenesen egy egészen külön spektrumon találhatók.

"Ez a választás nemcsak pártok vagy politikák közötti választás lesz, hanem döntés arról, hogy milyenek vagyunk mi, és hogy továbbra is hűek akarunk-e maradni a nagy amerikai hagyományokhoz" - fogalmazott az elnök. Megismételte, hogy Trump Clevelandben megfogalmazott mondandója Amerikáról "pesszimista vízió egy olyan országról, ahol egymás ellen fordulunk". Donald Trump "arra játszik, hogy ha elég sok embert rémít meg, akkor elég szavazata lesz ahhoz, hogy megnyerje ezt a választást" - mondta. "De - tette hozzá - "ez egy újabb fogadás, amelyet Donald Trump el fog veszíteni". Az elnök ezután azt fejtegette, hogy Trump nem sokra tartja az amerikaiakat, akik pedig egyáltalán nem törékenyek és félősek, és erejüket nem abból nyerik, hogy jön egy önjelölt megmentő, aki megígéri, hogy majd ő egyedül rendet tesz.

Kitért Donald Trump ellentmondásosnak tartott külpolitikai állásfoglalásaira is. "Összemelegszik Putyinnal, dicséri Szaddám Huszeint, és azt mondja a NATO-szövetségeseknek, akik 2001. szeptember 11-e után mellettünk álltak, hogy többet kell fizetniük, ha azt akarják, hogy megvédjük őket. Nos, Amerika ígéretei nem járnak árcédulával. Mi betartjuk a kötelezettségeinket" - fogalmazott Obama.

Az elnök hosszasan méltatta Hillary Clintont. Mint fogalmazott: "Soha nem volt még olyan férfi vagy nő, sem én, sem Bill, aki Hillary Clintonnál alkalmasabb lett volna arra, hogy az Egyesült Államok elnökeként szolgáljon".

Obama emlékeztette a jelenlévőket, hogy külügyminiszterként Hillary Clinton milyen határozottan és keményen kiállt az al-Kaida terrorszervezet vezetője, Oszama bin Laden elleni akció folytatása mellett, milyen mértékben vett részt az Ovális Irodában hozott politikai döntések meghozatalában és hogy mennyire kitartó politikus.

Az elnök beszédében visszatért nyolc évvel ezelőtti jelszavainak egyikéhez: "a vakmerő reményekhez", s azt mondta: Amerika kikövetelte magának ezt a reményt az elmúlt nyolc évben, s ő most készen áll arra, hogy a stafétabotot továbbadja, ő pedig magánemberként tegye tovább a dolgát. Majd így szólt: "Kérek mindenkit, hogy csatlakozzék hozzám a cinizmus és a félelem elutasításában, hozzuk ki magunkból azt, ami a legjobb, válasszuk meg Hillary Clintont az Egyesült Államok következő elnökének, és mutassuk meg a világnak, hogy még mindig hiszünk e nagyszerű nemzet ígéretében".

Amikor felcsattant a tapsorkán, Obama még hozzátette: "Köszönet ezért a hihetetlen utazásért, és gyerünk, folytassuk tovább!"

Stevie Wonder zenéjére megjelent Hillary Clinton is, és a két politikus integetve és egymást átkarolva hagyta el a pódiumot.

A konvenció helyi idő szerint csütörtökön ér véget, amikor Clinton formálisan is elfogadja a jelöltséget.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×