Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
312.29
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván

Barack Obama nyilvánosságra hozza a Fehér Ház látogatóinak listáját

Az átlátható kormányzás elvét hirdető Barack Obama szakított elődei politikájával és nyilvánosságra hozza a Fehér Ház látogatóinak listáját - erről maga az elnök tett bejelentést.

"Az amerikai történelem legnyitottabb és legátláthatóbb adminisztrációját teremtjük meg, nemcsak a Fehér Ház kapuit nyitjuk meg, hanem betekintést engedünk annak belső működésébe is" - fogalmazott.

Obama jogvédő csoportok nyomására döntött így, mindeddig George Bush elnökhöz hasonlóan visszautasította a lista nyilvánosságra hozatalát, amely alapján felmérhető, mely személyek vannak hatással a Fehér Házban a döntési folyamatokra.

Az utóbbi években több pert is indítottak polgárjogi szervezetek a kormány ellen azt követelve: a Fehér Ház hozza nyilvánosságra az elnökkel és tanácsadóival tárgyaló lobbisták neveit, hogy a közvélemény megismerhesse, ki befolyásolja a kormány egészségügyi, energia- és egyéb politikáját.

Az ország történelemben először nyíltan hozzáférhetővé válik a Fehér Házba látogatók listája; az amerikaiaknak joguk van tudni, kiknek a véleményére hallgatnak a Fehér Házban - mondta az elnök, hangsúlyozva, hogy szinte minden látogató nevét közölni fogják. Kivételt képeznek a különleges érzékenységű ügyekben, például a legfelsőbb bíróság tagjelöltjeiről az elnökkel tárgyaló személyek, valamint a nemzetbiztonsági tanácskozások részvevői. Az elnöki vagy alelnöki család személyes vendégeiről sem adnak ki információkat. Ugyanakkor a listán ott lesznek például azok is, akik egyszerű turistaként jutnak be a Fehér Házba.

A döntés nem azonnali hatályú; a szeptember 15. utáni látogatókra lesz érvényes. A nevek listáját mindig 90-120 nap elteltével fogják közzétenni, vagyis az első névsort december végén lehet majd olvasni a Fehér Ház honlapján.

Melanie Sloan, a washingtoni Polgárok a felelősségért és erkölcsért nevű csoport vezetője méltatta Obama döntését; az mondta, ez a kormány betartja kampányígéretét és az átlátható kormányzás új időszakát nyitja meg, szemben a Bush-adminisztrációval, amelyik foggal-körömmel küzdött azért, hogy a Fehér Ház látogatóinak listája titokban maradjon.

Ez az eddigi legnyitottabb Fehér Ház - mondta. A csoport Obama döntése nyomán visszavonta a kormány titkolózása miatt általa korábban indított keresetet.

Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×