Infostart.hu
eur:
355.54
usd:
312.42
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

Duray: Magyarország visszahívhatta volna pozsonyi nagykövetét

Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának stratégiai alelnöke szerint Magyarország visszahívhatta volna néhány napra pozsonyi nagykövetét Sólyom László meghiúsult révkomáromi látogatása után. A nyelvtörvény kapcsán a szlovákiai magyaroknak a politikus azt javasolja: vonják ki magukat a törvény hatálya alól.

Azzal, hogy a szlovák fél Sólyom László köztársasági elnök beutazását a schengeni egyezmény egyik passzusával indokolta, az ügy európaivá vált - vélekedett az InfoRádióban a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának stratégiai alelnöke. Korábban az Európai Bizottság azt közölte, hogy a magyar-szlovák diplomáciai incidenst olyan kétoldalú ügynek tekinti, amelyben a testület semmilyen formában nem érintett.

Duray Miklós hozzátette: az eset után Magyarországnak talán érdemes lett volna visszahívnia a pozsonyi magyar nagykövetet.

Strasbourgba mennének

A politikus a kedden hatályba lépő szlovák államnyelvtörvényről szólva elmondta: nehéz megjósolni, milyen következményekkel jár majd a jogszabály bevezetése. Lehetséges, hogy nem alkalmazzák majd, ahogyan az is, hogy a lehető legszigorúbban számon kérik - magyarázta.

Az államnyelv törvény a magyarokban félelmet, esetleg dacot válthat ki - vélekedett Duray Miklós, aki, mint mondta, öntudatos polgári magatartást választana. "Ez a törvény ellentétes az Európai Emberi Jogi Chartával, amelynek a szlovák alkotmány szerint magasabb rendű érvényessége van, mint egy egyszerű törvénynek" - hangsúlyozta.

Ha valóban bírságolnak majd a hatóságok azért, mert a magyarok a saját anyanyelvüket használják majd, azonnal a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak - fűzte hozzá.Körültekintőbb szervezés

Attól a pillanattól kezdve, hogy a szlovák vezetés eldöntötte: Sólyom László nem léphet be az országba, kényszerpályán mozgott a magyar diplomácia - mondta az InfoRádiónak Bugár Béla, a Híd-Most nevű párt elnöke. A politikus úgy véli: a magyar félnek a látogatás megszervezése előtt kellett volna másképp gondolkodnia.

Bugár Béla szerint a magyar államfő kitiltásával a szlovák kormány arról próbálta meg elterelni a figyelmet, hogy képtelen kezelni a gazdasági válságból adódó problémákat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a magyar félnek körültekintőbben kellett volna megszerveznie Sólyom László révkomáromi látogatását.

A politikus elmondta: örül, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök jelezte, szeretne találkozni kollégájával, Robert Ficóvall, ugyanakkor attól tart, hogy a megbeszélés után "lesz egy szlovák igazság, és lesz egy magyar igazság".

Ezért lett volna érdemes felkérni az Európai Unió soros elnökét, vagy valamelyik szomszédos ország, például Ausztria vezetőjét a két fél közötti közvetítésre - fűzte hozzá.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×