Infostart.hu
eur:
354.01
usd:
309.91
bux:
139804.15
2026. június 26. péntek János, Pál
Oil Refinery Piping system in contrast with a blue sky
Nyitókép: Huyangshu/Getty Images

Jelentős megállapodást kötött a Mol

A Mol és a kazahsztáni nemzeti olajtársaság, a KazMunayGas (KMG) együttműködési megállapodást kötött a kazah olaj- és gázipari, illetve petrolkémiai szektorban lévő közös lehetőségek kiaknázásáról. Keresik annak lehetőségét is, hogy a Mol Magyarországra és Európába szállítson kazah olajat.

A megállapodás a vállalatok 2004-re visszanyúló sikeres kazahsztáni együttműködésére épít, amelynek keretében a Mol, a KMG és a kínai Sinopec közösen termel gázt és gázkondenzátumot a Rozskovszkij-mezőn.

A Mol és a KMG új szintre emelnék kapcsolatukat, hogy a stratégiai partnerségben új lehetőségeket tárjanak fel a szénhidrogén-kutatás és -termelés, a technológiatranszfer, valamint a kőolaj-ellátás és a petrolkémia területén.

A megállapodás fő célja a már meglévő kutatás-termelési együttműködés bővítése és a Mol technológiájának alkalmazása Kazahsztánban. Ezáltal növelhető az érett termelő mezők hozama és további út nyílhat a kitermelt szénhidrogének értékesítésére Európában.

A felek keresik az együttműködés lehetőségét a petrolkémia területén, és abban, hogy a Mol-csoport kazah kőolajat tudjon importálni Európába és Magyarországra.

A megállapodást Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója és Askhat Khassenov, a KMG igazgatóságának elnöke írta alá Kazah Köztársaság elnökének magyarországi látogatása keretében.

"A ma aláírt megállapodás tovább erősíti húszéves kiváló kapcsolatunkat kazahsztáni partnereinkkel. A Rozskovszkij gázmező sikeres kitermelése során nagy szakértelemre, új barátokra és lehetőségekre találtunk Kazahsztánban, és nagyon is nyitottak vagyunk hasonló kalandozásokra. A mai aláírás ezért új ajtókat nyithat meg számunkra, és biztosak vagyunk abban, hogy ezeken átmenve, a KazMunayGas és a Mol-csoport előtt további közös projektek állnak. Itt szeretném megköszönni mindkét ország kormányának támogatását abban, hogy a mai megállapodás létrejöhetett. Azt ígérhetem, hogy a Mol-nál készek vagyunk, hogy tovább erősítsük a kazah-magyar gazdasági kapcsolatokat az energiaszektorban" - idézi a közlemény Hernádi Zsoltot.

A Mol eddig közel 200 millió dollárt fektetett be a kazah olajszektorba, amivel az ország legnagyobb magyar befektetője.

A tájékoztatás szerint a Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőn a KMG 50, a Mol-csoport 27,5 és a kínai FIOC 22,5 százalékos tulajdonában lévő nemzetközi vegyesvállalat működik. A mezőt 2008-ban fedezték fel, és a kutatás és lehatárolás után fúrt kilenc kútból ötöt sikeresen termelésre képes állapotba hoztak. A gáztermelés 2023 decemberében indult, azóta a kutak napi bruttó gáztermelése 1,35 millió köbméterre nőtt, ami napi 4,43 ezer hordó egyenértékkel járul hozzá a Mol-csoport termeléséhez.

A KMG-vel most kötött megállapodás illeszkedik abba a sorozatba, melynek során az idei év folyamán a Mol együttműködési megállapodásokat kötött az azeri SOCAR olajvállalattal, illetve a török TPAO-val - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját – erősítette meg Magyar Péter miniszterelnök az InfoRádió kérdésére válaszolva, erről a szakmának is megvan a véleménye.

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×