Infostart.hu
eur:
353.67
usd:
309.78
bux:
139694.18
2026. június 26. péntek János, Pál
napelem
Nyitókép: Pixabay

Nagy mérföldkő közelében a hazai naperőműves piac

A beérkezett záró kifizetési kérelmek alapján közel ezer családnál már üzemelnek a kormány támogatásával telepített modern napelemes rendszerek - jelentette be keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM). A háztartási méretű naperőművek száma 2021 végéhez képest bőven megduplázódott.

A műszakilag készre jelentett, hálózatba kapcsolt kiserőművekre 1,3 milliárd forintot igényeltek eddig, a végelszámolások alapján elutalt támogatások összege meghaladja a 100 millió forintot. A népszerű Napenergia plusz program keretösszegét nyáron emelte meg a kormány, a pályázó családokból így az induláskor becsült 15 ezerrel szemben mostanra több mint 20 ezer tudhatja nyertesnek magát.

A minisztérium hangsúlyozta: a jövő a zöldenergiáé. Magyarország élenjáró szerepre törekszik a termelésében és a tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben is. A napenergia hazai aránya az áramtermelésben tavaly a világon a harmadik, Európában pedig a második legmagasabb volt. Az időjárásfüggő megújulók hatékonyabb, rugalmasabb hasznosításában a legfontosabb eszköz az energiatárolás elterjesztése.

Emlékeztetnek: a februárban elstartolt Napenergia Plusz Program ingatlanonként 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínált napelemek és energiatároló egyidejű beszerzéséhez. Az élénk érdeklődésre tekintettel az Energiaügyi Minisztérium a nyáron 30 milliárd forinttal, 105,8 milliárd forintra emelte meg a program keretösszegét.

A pályázati folyamatban a napelem és energiatároló rendszer leszállítása, felszerelése és kivitelezői készre jelentése után nyújtható be részelszámolás. A záró kifizetési kérelemhez a mérőóra cseréjét is el kell végeznie az elosztónak. A végelszámolásig elért projektek tehát már minden szempontból üzemképesek. A támogatott családok a saját célú termelés mellett későbbi, helyi felhasználásra el is tárolhatják a zöldenergiát. Áramszámlájuk csökkentése mellett így az energiaszektor környezetterhelésének mérsékléséhez, az önellátási képességek erősítéséhez is hozzájárulnak - írták.

A kormány a Napenergia plusz programban mostanáig több mint 20 300 családtól vállalta át költségeik kétharmadát, összesen 83,5 milliárd forint értékben. Az előlegkérelmeken és részelszámolásokon alapuló utalásokkal együtt már több mint 3300 projektre fizettek ki összesen 8,6 milliárd forintot. A megemelt keretösszegből az átlagosan 4,1 millió forintos támogatási igénnyel számolva több mint 25 ezer háztartás fejlesztéseinek elősegítésére futhatja majd.

A legfrissebb adatok szerint több mint 283 ezer háztartási méretű naperőmű üzemel Magyarországon, számuk 2021 végéhez képest bőven megduplázódott. A stratégiai előrejelzések a következő évtized elejére számoltak 6000 megawattnyi napelemes kapacitás kiépülésével Magyarországon. Az ipari termelőkkel együtt idén október elejére ennél ötödével több, 7218 megawatt beépített teljesítménnyel bírtak a hazai naperőművek. A magyarországi napenergia kapacitások 55 százaléka 2022 óta létesült. A Napenergia plusz program jóvoltából a háztartási méretű kiserőművek darabszáma belátható időn belül eléri a 300 ezret - sorolta az EM.

Címlapról ajánljuk

Hack Péter: a kétharmad jogi atombombát jelent az alkotmányozásnál

Kétharmados parlamenti felhatalmazással szinte korlátlanul módosítható az alaptörvény, így ez egyfajta „jogi atombombát” biztosít az ilyen választói felhatalmazást szerző politikai erő számára – mondta Hack Péter jogász, professzor emeritus az InfoRádióban. Szerinte félő, hogy az alkotmányt most lerántják a napi törvények szintjére, és aláássa a jogállamiságot, ha egy mondattal el lehet küldeni egy közjogi méltóságot, mert akkor a jövőben bárki ellen be lehet vetni majd ugyanezt az eszközt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
Mint egy kirakós kép nélkül: megrekedni látszik Brüsszel nagy energiaoptimalizálási terve

Mint egy kirakós kép nélkül: megrekedni látszik Brüsszel nagy energiaoptimalizálási terve

Az Európai Unió tagállamai pénteken némileg megnyirbálták azokat a brüsszeli terveket, amelyek nemzeti forrásokból finanszírozták volna a határokon átnyúló energetikai infrastruktúra-beruházásokat. Az energiaügyi miniszterek ugyanakkor megállapodtak abban, hogy a villamosenergia-hálózat bővítését a jövőben központosítottabban tervezik meg, így a rendszer több megújuló energiát fogadhat be, és lépést tarthat az adatközpontok növekvő igényeivel. A tárgyalásokon Magyarországot Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter képviselte, aki alapvetően támogatta a tervet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×