Infostart.hu
eur:
353.96
usd:
309.98
bux:
139853.3
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: Pixabay

Sebezhetőbb a világ: nagyon veszélyes korszakba lépünk

A jelenlegi geopolitikai konfliktusok rávilágítanak a világ energiarendszerének sebezhetőségére, sürgősen szükség van a tisztább és biztonságosabb technológiákra való átállás felgyorsítására - olvasható a Nemzetközi Energiaügynökség szerdán közzétett éves jelentésében. A világ az elektromos energia új korszakának küszöbén áll.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) éves jelentése szerint a világ az elektromos energia új korszakának küszöbén áll. A fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet várhatóan az évtized végére tetőzik, ami lehetőséget teremt a zöld energiába történő fokozott beruházásokra.

Az IEA ugyanakkor felhívja a figyelmet a geopolitikai feszültségekből eredő fokozott bizonytalanságokra is - írja Reuters alapján a Portfolio.

Az IEA ügyvezető igazgatója, Fatih Birol a jelentéssel kapcsolatban kiemelte: Az évtized második felében a geopolitikai feszültségek alakulásától függően bőségesebb - vagy akár többlet - kőolaj- és földgázellátás kilátása egy egészen más energiavilágba helyezne minket.

A fosszilis tüzelőanyagok esetleges többletkészlete alacsonyabb árakhoz vezethet, ami lehetővé tenné az országok számára, hogy több erőforrást fordítsanak a tiszta energiára. Ez a folyamat a világot a "villamos energia korszakába" vezetné Birol szerint.

Az IEA jelentése rámutat, hogy tavaly világszerte rekordmennyiségű tiszta energiatermelő kapacitást kapcsoltak be, beleértve több mint 560 gigawatt (GW) megújuló energiakapacitást.

A tiszta energiába történő beruházások 2024-ben várhatóan elérik a 2 ezer milliárd dollárt, ami közel kétszerese a fosszilis tüzelőanyagokba fektetett összegnek.

A jelenlegi kormányzati politikákon alapuló forgatókönyv szerint a globális olajkereslet 2030 előtt éri el csúcspontját, alig kevesebb mint napi 102 millió hordóval. Ez a szám 2035-re várhatóan visszaesik a 2023-as szintre, napi 99 millió hordóra, főként a közlekedési ágazat alacsonyabb kereslete miatt, az elektromos járművek terjedésének köszönhetően.

Az IEA előrejelzése szerint az olajárak a 2023-as 82 dollár/hordóról 2050-re 75 dollár/hordóra csökkenhetnek. Ha azonban a kormányzati intézkedések összhangba kerülnének azzal a céllal, hogy az energiaágazat kibocsátását 2050-re nettó nullára csökkentsék, az olajár akár 25 dollár/hordóra is zuhanhat.

Az IEA hangsúlyozza, hogy a jelenlegi geopolitikai konfliktusok rávilágítanak az energiarendszer sebezhetőségére, vagyis sürgősen szükség van a tisztább és biztonságosabb technológiákra való átállás felgyorsítására.

Címlapról ajánljuk
Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját – erősítette meg Magyar Péter miniszterelnök az InfoRádió kérdésére válaszolva, erről a szakmának is megvan a véleménye.

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×