eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: pixabay

Megelőztek bennünket a románok

Az előzetes adatok szerint tavaly 2 százalékkal nőtt a román gazdaság.

Tavaly 2 százalékkal nőtt a román gazdaság 2022-höz képest - közölte szerdán gyorsjelentésében a román országos statisztikai intézet (INS) az előzetes adatok szerint.

Tavaly a negyedik negyedévben a román bruttó hazai termék naptárhatással kiigazítva 0,4 százalékos visszaesést mutat az előző negyedévhez mérten. Éves összevetésben azonban a román GDP a tavalyi negyedik negyedévben a nyers adatok szerint 2,9 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint pedig 1,0 százalékkal nőtt 2022 utolsó negyedévéhez viszonyítva.

Az INS közölte: a kiigazított érték szerint tavaly az első negyedévben 1,0 százalékkal, a második negyedévben 2,8 százalékkal és a harmadik negyedévben szintén 1,0 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző év azonos időszakához mérten.

Az előző negyedévhez viszonyítva a tavalyi első negyedévben 0,7 százalékkal zsugorodott, a második negyedévben 1,3 százalékkal bővült, míg a harmadik negyedévben 0,8 százalékkal nőtt a román gazdaság.

A román kormány az elmúlt évre eredetileg 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolt, várakozását azonban szeptemberben 2,0 százalékra mérsékelte.

Románia a 2022-es évet 4,1, míg a 2021-est 5,7 százalékos GDP-növekedéssel zárta.

A bukaresti kabinet az idei évre 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol, míg az Európai Bizottság 3,1 százalékos, a Világbank 3,3 százalékos román GDP-bővülést prognosztizál.

Mint azt megírtuk, a KSH friss adatai szerint 2023-ban Magyarországon 0,8 százalékkal csökkent a GDP. Emellett az utolsó negyedév éves alapú 0,4 százalékos bővülése megegyezik a korábbi negyedévivel, vagyis bár enyhe javulásnak indult az adat, a gazdaság bővülése az év végén nem folytatódott.

Időközben befutott a szlovén adat, ez tavalyra 1,6 százalékos növekedést mutat. Az utolsó negyedévben 2,2 százalék volt a gazdaság növekedési üteme 2022 ugyanazon időszakához képest.

Lengyelországban a szerdai első becslés adatai szerint a GDP 2023 utolsó 3 hónapjában 1,0 százalékkal nőtt éves szinten a harmadik negyedévi 0,5 százalékos éves szintű növekedés után. Éves számot még nem közöltek.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×