Augusztustól ismét megnyílik a SZÉP-kártyás fizetés a hideg élelmiszer vásárlására is. A turisztikai szektorból eddig nyilatkozók inkább aggódnak, mondván jelentős összeg marad el a vendéglátásból, ha az emberek alapvetőbb dolgokra is költhetik a pénzt.
Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány elnöke az InfoRádióban azt mondta, nincs üveggömbjük, de számaik igen az előző évekből.
"Nem aggódnék. Kezdjük ott, hogy SZÉP-kártyákon most is van 100 milliárd forint, amit az előző időszakokból hoznak magukkal a kártyabirtokosok. Költöttek már idén 164 milliárdot, és ha semmi változás nem lesz, ha csak ugyanannyit töltenek fel a munkáltatók a hátralévő hónapokban, mint tavaly, akkor érkezik még kétszáz. De mi arra számítunk, hogy mivel megemelte a kormány az egy munkavállalóra fordítható keretet 450-ről 650 ezer forintra, tovább emelkedik az összeg" - ecsetelte.
Számításaik szerint 440-460 milliárd forint lehet egész évre vetítve az a forrás, amit az emberek elkölthetnek.
Amióta megszűnt a válaszfal a kártya "zsebei" között, az a megfigyelésük, hogy a forrás 60-70 százalékát vendéglátásban, 25-30 százalékát szálláshely-szolgáltatásban, és a maradék 10 százalékot szabadidős szolgáltatások formájában veszik igénybe.
A hideg élelemre fordítható keret tehát "egy jóval nagyobb bázisból fog elköltődni", emiatt a szálláshelyeknek és a vendéglátóhelyeknek is több bevételük lesz.
Rajtuk kívül pedig még egy másik szektor, a kereskedelem is egy kis bevételhez jut - szerinte.
Hogy biztos-e benne, hogy a munkáltatók töltenek pénzt, ha tölthetnek, azt válaszolta, eddig ez volt a tapasztalat.
Megjegyezte még, azok a vásárlók terelődhetnek az élelmiszerboltok felé, akiknek alacsony összeg van a kártyájukon, 10-20-30 ezer forint, ez az összeg ugyanis nem elég szállodázásra, elveszne, ha nem költenék el a boltban, így legalább "bepörög a gazdaságba".
"Mivel a SZÉP-kártyán lévő pénz ugyanolyan pénz, mint a bankkártyán lévő, nincs okunk feltételezni, hogy nem így fognak gondolkodni az emberek.