eur:
410.99
usd:
391.92
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
two young businessmen shaking hands
Nyitókép: Peshkova/Getty Images

"Amerikában új KGST kezd kialakulni" - véli a gazdaságfejlesztési államtitkár

Két területen versenyhátrányba került az ország, gyorsabb energetikai és digitális átalakulás kell - jelentette ki a gazdaságfejlesztési tárca államtitkára egy szakmai tanácskozáson. Lóga Máté szerint irányváltás zajlik a gazdaságpolitikában.

Kiemelten foglalkozik a gazdaságfejlesztési tárca az Egyesült Államok újraiparosítását segítő inflációcsökkentési törvénnyel, annak európai és hazai gazdaságra gyakorolt hatásával - számolt be róla Lóga Máté, a tárca gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkára a Mathias Corvinus Collegium A válság hatása a vállalkozásokra című konferenciáján.

"A trumpi út gyakorlatilag folytatódik, annyi különbséggel, hogy nem az adócsökkentésekkel operálnak, hanem kedvezményes hitelekkel" - mondta.

A január elsejétől hatályos amerikai inflációcsökkentési törvény keretében az Egyesült Államok összesen 370 milliárd dollárral támogatja a saját gazdaságát, az ott gyártott alacsony szén-dioxid-kibocsátású termékeket például az elektromos autókat.

Lóga Máté szerint ez

irányváltás a gazdaságpolitikában, a termelés fejlődő országokba történő kiszervezése helyett a rövidebb értékláncokra, a helyi ipar támogatására törekszenek.

"A protekcionizmussal, kereskedelmi blokkosodással - közgazdász szemmel - egy új KGST kezd kialakulni."

Az új amerikai iparpolitika komoly vonzerőt jelent az európai cégeknek is - emelte ki Lóga Máté. Úgy látja, mára veszélybe került az európai gazdaság versenyképessége, hiszen azt az amerikai inflációcsökkentési törvény mellett a háború, a szankciók és energiaválság is sújtja. Ráadásul az unió nem tud egységesen reagálni az amerikai újraiparosítási törekvésekre, a tagállamok egymással versengnek, hogy ki tud nagyobb támogatást adni a vállalatoknak, így pedig az EU legnagyobb vívmánya, az egységes piac is sérül - hangsúlyozta.

Lóga Máté a magyar gazdaságról is beszélt.

"Geopolitikai és gazdasági hidat kell Magyarországnak képeznie. Az elmúlt tíz évben egy igen jelentős újraiparosítási politika vette kezdetét, ugyanakkor

az országnak vannak hátrányai, amelyek a versenytársakkal szemben fennállnak: gyorsítanunk kell az energetikai és digitális átalakulást"

- nyomatékosította.

Az államtitkár kiemelte: Magyarország számára kulcskérdés, hogy továbbra is a magas szinten maradjon a beruházási ráta és a külföldi tőkebeáramlás, valamint fennmaradjon az exportvezérelt gazdasági modell, ehhez igazodnak a kormány célzott támogatásai is, például a nemrég bejelentett Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×