eur:
406.92
usd:
385.44
bux:
78254.46
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pexels.com

Az EU-t egyik legjobban kihasználó ország Magyarország

Az Oeconomus elmagyarázza, hogy ez hogyan jött ki.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb bejegyzésében azt foglalta össze, mely tagállama hogyan finanszírozza az EU-t, hogyan áll össze a költségvetés, és mi határozza meg a tagállami befizetéseket, támogatásokat, no és persze azt is, Magyarország esetében mi a helyzet.

Hogy mely tagállamnak milyen lesz a befizetés-támogatási mérlege, első körben azon múlik, mit harcolnak ki maguknak a tárgyalók a háttérmegbeszéléseken, de főszabály, hogy minden egyes tagállam jövedelmének azonos hányadát fizeti be az uniós szintű központi költségvetésbe.

Mint Horváth Sebestyén, az Oeconomus junior elemzője az InfoRádióban elmondta, még ennél is bonyolultabb a rendszer, mivel az adórendszer és a bevételi struktúra eltér.

"Például Franciaország GDP-arányosan az egyik legnagyobb bevételi aránnyal rendelkezik, 50-55 százalékkal, de például Olaszországban ez a szám 40 százalék.

GDP-arányosan Belgium fizette a legmagasabb összeget,

de ez sem haladta meg a GDP 3 százalékát. Magyarország a GDP-ének a fél százalékát fizette be az EU-s költségvetésbe" - részletezte.

A legnagyobb befizető Németország, nettósítva 21 400 millió eurót fizetett be az unió központi, operatív költségvetésébe, Franciaország a második 11 ezermillióval, ez a két tagország fedezi az unió költségvetési bevételeinek felét.

A legfrissebb adatok 2021-ből állnak rendelkezésre, Lengyelország "maxolta ki" legjobban anyagilag uniós tagságát.

"Körülbelül 13 000 millió euró plusz pénzben részesült, de lakosságarányosan legjobban Litvánia járt, egy főre vetítve majdnem 600 euróban részesült."

Egy főre vetítve Magyarország a 4. helyen szerepelt, körülbelül 450 euróban részesült minden magyar állampolgár, mindent egybevetve pedig a 3. helyen vagyunk Lengyelországot és Görögországot követve.

"2021-ben Magyarország körülbelül 4300 millió euróban részesült az EU operatív működési költségvetéséből" - mutatott rá Horváth Sebestyén.

Rámutatott még: Németországban minden egyes lakost 260-270 euró kár ér az uniós tagság miatt, de a tagsággal számos gazdasági előny is éri az országokat például a vámunió révén, amely jelentősen megkönnyíti a kereskedelmet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

A szlovák miniszterelnök nem ért egyet azzal, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. A kormányfő utasította a külügyminiszterét és a védelmi miniszterét, hogy ne támogassák a döntést.

Lezárások lesznek a Puskás Aréna környékén

A Puskás Arénában rendezik kedden 20.45-től a Magyarország-Németország UEFA Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzést, ezért a stadion környékén már 17.45-től számos közlekedési változásra, lezárásra kell számítani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntésére ajánlott figyelni, emellett Európából érkezik inflációs rangsor-adat, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai piacokon délelőtt egyre nagyobb mínuszok figyelhetőek meg, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×